banner116

"Mum Işığı" Nazillilerle buluştu

Nazilli Ülkü Ocağı’nın katkılarıyla İzmir Efsane Tiyatrosu tarafından Nazilli’de sahnelenen ‘Mum Işığı’ adlı drama oyunu büyük beğeni toplandı.

banner94
banner26

Nazilli Ülkü Ocağı Başkanı Şükrü Irgat’ın ev sahipliğinde Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Aydın eski Milletvekili Recep Taner, Aydın İl Ülkü Ocakları Başkanı Burak Pehlivan, MHP Nazilli İlçe Başkanı Zekeriya Cabbar, Kuyucak Ülkü Ocağı Başkanı Yusuf Çetinyürek, MHP’li Nazilli Belediye Meclis Üyeleri, Nazilli Şehit Aileleri Derneği Başkanı Jale Keskin, Türk Eğitim-Sen Nazilli Temsilcisi Olgun Ergün, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şubesi üyeleri ve Nazilli Emekli Astsubaylar Derneği üyeleri ile çok sayıda ülkü ocağı mensubu katıldığı vatan ve millet aşkı temasının işlendiği iki perdelik Mum Işığı tiyatro oyunu Belediye Tiyatro Salonunda gerçekleşti.
Tiyatro gösterisi öncesinde Türk İslam davasının yılmaz savunucusu olan bütün misafirlere programa katıldıkları için teşekkür ederek açılış konuşması yapan Nazilli Ülkü Ocağı Başkanı Şükrü Irgat; “Türk milletinin her döneminde kendi töresine sahip çıkan, kökünden ve atasından güç, Yüce yaratıcısının dininden feyiz alan milletin has evlatları çıkmıştır. İşte bugün Türk milletinin bağrından çıkan has evlatlarının ocağındasınız. Davamızın kurucusu Başbuğ Alparslan Türkeş, Ocağı tarif ederken ‘Ocak teşkilatın adresidir. Ocak bizi yakan ateşin evidir. Türk’ün sönmeyen ateşidir. Piştiğimiz yerdir. Ulu bir çınarın gölgesinde, tohumdan fidana doğru şekillendiğimiz kutsal mekanımızdır. Ocak şehitler otağıdır, aksakallı ulu kocaların asırlar önce dualadığı gazi dervişler yurdudur, göz ve gönül aydınlığımızın, beden ve ruh bütünlüğümüzün alın terine ve imana yönelişimizin kutlu belgesidir’ demiştir. Dün olduğu gibi bugünde tarihi görevini yerine getirmeye çalışan ülkücü gençliğe teşekkür ediyorum. Türk milletinin bekası dava arkadaşlarımın çalışmasına bağlıdır. Biz Ülkü Ocağı olarak dosta Yunus’ça, düşmana Yavuz’ca bakarak bin yıllık Anadolu mücadelesinin Alperenleri olarak kutlu davamızda yürümekteyiz. Bu vesile ile beş bin şehidimize ve Hak’ın rahmetine kavuşan başta Başbuğ Alparslan Türkeş olmak üzere tüm dava erlerine Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun” dedi.
AYAKTA ALKIŞLANDILAR
Evin reisi emekli imam Ziya efendinin Kıbrıs barış harekatına katılan büyük oğlu Ali’nin, babasını kaybetmesinden sonra Türk örf ve adetlerinden uzaklaşmasını, annesinin tüm mücadelesine rağmen Ali'yi düştüğü bataklıktan kurtaramamanın verdiği acıyı ve bu dönemde askere gitmek üzere olan evin küçük oğlu Ebubekir'in bu duruma müdahalesi ile Ali'nin kendisini sorgulamaya başlaması ve tekrar eski Ali olmaya karar vermesinin hemen akabinde komşu oğlunun şehitlik haberiyle geçmişinde yaşadıklarının halüsülasyonlarla yansıtıldığı, Ali'nin iç dünyasında yaşadıklarının seyirci tarafından duygusal anlar yaşamasına neden oldu. Ailenin kapı komşuları ile yaşadıkları komik olaylar, seyirciyi yoğun duygusal anlardan çıkmasını sağlarken, aile içi diyalogların değişkenliği ile Türk örf ve adetlerinden uzak yaşamanın sonuçları olarak komik bir üslupla anlatıldı. İkinci perdede de yaşam günlük koşturmaca da devam ederken Ali düzelmiş olarak yaşamına yön vermeye başlamıştır. Ebubekir 3 aylık usta asker olarak vatani görevini yerine getirmektedir. Komşuları ile yaşanan komik olaylar devam ederken radyodan Ebubekir’in şehitlik haberi ile aile büyük bir trajedi yaşar. Kısa zamanda toparlanan anne çocuklara metanetle şehitlerin ölmediğini ve bunun bir şeref olduğunu söyleyerek, bir şehit annesi olmasından dolayı Allah’a gözyaşları ve içinde evlat acısıyla hamd eder. Ali yaşadıklarının sonucunda kendini ve toplumu sorgulamaya başlar. Gençliğe, Türk örf ve adetlerine sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Ali, toplumu uyanışa davet eder. Vatan sevgisinin en derin duygularla anlatıldığı oyun izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Tiyatro gösterisinin ardından Başkan Alıcık ve eski Milletvekili Recep Taner, Koordinatör Oyuncu Mehmet Demirkesen’e teşekkür ederek çiçek takdim etti.
“BİZ VAR OLDUKÇA VATANI KİMSE BÖLEMEZ”
Aydın eski Milletvekili Recep Taner; “Bir şehit evinde veya gazi evinde geçen duyguları bir nebze olsun gündeme getiren bir drama oyunu izledik. Gerçekten güzel bir performans ve konu izleme fırsatı bulduk. Bugün bu oyunu bizlerle buluşturan başta ocak başkanımız olmak üzere emeği geçenlere ve bugün bu sahnede bizleri duygulandıran kıymetli oyuncularımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Biz olduğumuz sürece bu vatanı kimse bölemez diyen Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ise; “Öncelikle oyunu sergileyen arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Milli duygularımızı bize aksettirerek bize güzel bir oyun sergilediler. Bu tiyatro oyunundan sonra söylenecek tek bir şey var ‘biz olduğumuz sürece bu vatanı kimse bölemez’ biz söylem yapmıyoruz bizim büyüklerimiz dün Çanakkale’de olduğu gibi Kıbrıs sorununda olduğu gibi 1980 öncesinde ağabeylerimiz bu vatan için bu bayrak için görev aldılar. Bu kimseye nasip olmaz bende her zaman söylediğim bir şey var tek devlet, tek millet, tek bayrak için mücadele edilmiştir. Hepinize katıldığından dolayı teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2012, 16:58
banner118