banner339
banner313

Müjde! Taahhütünüz bitmeden anlaşmanızı feshedebileceksiniz

Tüketici mahkemesinden internet abonelerini ilgilendiren önemli bir karar çıktı. İşte detaylar.

Müjde! Taahhütünüz bitmeden anlaşmanızı feshedebileceksiniz
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Taahhüt süresi dolmadan aboneliğini iptal eden bir vatandaş, taahhüt bitmeden iptal işlemi yaptırdığı için 709 TL 392 kuruş borç edindiğine dair bir mesaj aldı. Bunun üzerine mahkemeye başvuruda bulunan Altay, kendisine çıkarılan borcun iptalini istedi.

Taahhüt yaptırdığımızda süre dolmadan iptal edilemez uyarısını hepimiz alıyoruz. Ancak Muş'ta yaşanan bu olaya bakarsak durum aslında bildiğimiz gibi olmayabilir. 24 aylık taahhüt süresi dolmadan iptal eden vatandaş başvurduğu mahkemede haklı bulundu. Kararda, “Süresi bir yıldan daha uzun taahhütlü sözleşmeden davacının (tüketici) herhangi bir sebep göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman fesih hakkına sahiptir” değerlendirmesi yapıldı.

Dava dosyasına göre Muş'ta yaşayan bir vatandaş, 26 Temmuz 2018’de 24 ay taahhütlü olarak internet bağlattı. Ancak, aldığı hizmetten hiç memnun değildi. İnternetinde kopmalar yaşıyordu. Sorununa da çözüm bulunamayınca taahhüt süresi dolmadan paketini iptal ettirdi. Abonelik iptalinin ardından 25 Aralık 2019’da cep telefonuna gelen mesajda kendisine 709 TL borç çıkarıldığını öğrenen İ.A., Muş İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Hakem heyetinden sonuç alamayan İ.A., konunun peşini bırakmadı. Hakem heyetinin ret kararına 6 Temmuz 2020’de mahkemede itiraz etti. Mahkemeden çıkan karara göre kesilen 709 TL cezanın iptalini istendi. İ.A’nın davasına Tüketici Mahkemesi sıfatıyla Muş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi baktı. 

Tabi ki hizmeti sağlayan taraf da konuya itiraz etti. Dilekçede, davacının taahhüt süresi sona ermeden aboneliğini sonlandırarak, taahhütnameye aykırı hareket ettiği bildirildi. Taahhüt süresi sona ermeden gerçekleştirilen abonelik iptali nedeniyle dava kararının reddi istendi. Ancak mahkeme vatandaşın talebini haklı buldu.  Böylece söz konusu ceza miktarının davacı tüketiciye iadesine de karar verildii.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 11:01
banner218