banner158

Milet'te çevre kirliliği

Türkiye’nin önemli antik kentleri arasında yer alan Milet Antik Kenti’nde yaşanan çevre kirliliği sorunu yerli ve yabancı turistlerin tepkisini çekiyor.

Milet'te çevre kirliliği
banner152

Bölgede inceleme yapan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki ciddi çöp tehdidine dikkat çekilerek, temizleme çalışmalarının bir an önce başlatılması istendi.
Yapılan araştırmanın raporlarını açıklayan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Milet Antik Kenti yakınındaki Balat köyünden, antik kent kavşağına kadar mesafede dikkat çeken çöp yığınlarının, görüntü kirliliğine neden olduğunu söyledi. Bundan 2 bin 500 yıl önce Avrupa uygarlığının temellerinin atıldığı topraklarda çöp yığınları bulunmasının üzücü olduğunu ifade eden Sürücü, “'Çevre köylerden köylüler, çöp konteyneri, düzenli ve sızdırmasız bir çöp alanı bulunmadığı için çöplerini gelişigüzel atmak durumunda kalıyor. Büyük Menderes Deltası Milli Parkı sınırları içinde yer alan ve antik dönemde dünyanın en kanlı deniz savaşına sahne olan Lade Adası'nın yanı başında kirlilik oluşuyor. Antik kentin etrafı biran önce temizlenmeli. İnsan sağlığına, doğadaki canlılara olumsuz etki eden ve görüntü kirliliğine neden olan bu çöpler, aynı zamanda doğal ve kültürel zenginlikleri görmek için bu topraklara gelen yerli yabancı konuklara karşı çirkin bir görüntü oluşturmaktadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2010, 01:56