banner239
banner218

Köşk'te sertifikalı incir ve zeytin üretimi başlıyor

Aydın’ın en önemli incir ve zeytin üretim merkezlerinin başında gelen Köşk İlçesi’nde çiftçilerin sertifikalı fidanlarla üretim yapması için Köşk Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yeni bir çalışma başlatıldı.

Köşk'te sertifikalı incir ve zeytin üretimi başlıyor

Globalleşen dünyada bilinçli tarım ve kaliteli üretimin öneminin her geçen gün arttığını belirten Köşk Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek,ilçeye bağlı 13 köyde çiftçilere ilk etapta 2 bini deliceden aşılı zeytin 4 bini sarı lop cinsi incir olmak üzere 6 bin fidan dağıtılacağını belirtti.
İlgili fidanların alımı için 6 Şubat günü Köşk Kaymakamlığı’nda düzenlenecek ihale ile fidanların alınacağını belirten Köşk Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, “Köşk ilçesi incir, zeytin ve zeytin yağı ihracatının en yoğun ilçelerimizin başında geliyor. Köylerimizde yaptığımız çalışmalar sonucu çiftçilerimizin incir ve zeytin fidanı taleplerinin oldukça yoğun olduğunu tespit ettik. Bu kapsamda ilk etapta 2 bin adet zeytin (delice üzerine aşılı memecik cinsi tüplü ve sertifikalı) 4 bin adet de (sarılop çeşidi ve sertifikalı) cinsi incir meyve fidanı alımı yapacağız. Bu fidanları İlçemize bağlı Akçaköy, Baklaköy, Başçayır, Beyköy, Güzelköy, Karatepe, Ketenyeri, Kızılcaköy, Menteşeler, Mezeköy, Sarıçam, Yavuzköy ve Uzundere Köyü Muhtarlıkları aracılığı ile talep eden çiftçilerimize teslim edeceğiz. Hedefimizi çiftçimizin bilinçli ve sertifikalı fidanlarla üretim yapmasını sağlamak” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2012, 11:01
banner230