banner339
banner391
banner274

Kaliteli incirin tek kenti..

MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, incire sahip çıkılması ve incir üretiminin desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Kaliteli incirin dünyadaki tek kenti Aydın’dır” dedi.

Kaliteli incirin tek kenti..
banner353

Dünyanın en iyi incirinin Aydın"da yetiştirildiğini belirten Recep Taner, “Kaliteli incirin dünyadaki tek kenti Aydın"dır. Buharkent"ten Germenciğe, Ortaklara kadar Menderes Ovası kaliteli incirin yetiştiği tek yerdir. Birçok yerde incir üretilmektedir ancak; sadece Menderes Ovası"nda kurutulan incirler dünya piyasalarında aranan ürün olarak yerini almaktadır. Dolayısıyla böylesine stratejik bir ürüne hepimizin sahip çıkması gerekmektedir. Aydın"ın en önemli ürünlerinden olan incir ve kestanesinin Aydın"da işlenmesi lazımdır. Türkiye"nin en kaliteli kestanesini biz üretiyoruz fakat gidip Bursa kestane şekerini almak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.
Aydın"ın sağlanacak imkânlarla kendi ürettiği ürünü kendisi işleyerek pazarlayan bir il olması gerektiği savunan Recep Taner, jeotermalde olduğu gibi diğer illerin iş adamlarını değil Aydınlı işadamlarını alanlarda görmek istediklerini ifade etti. İncir ihracatı üzerinde sın yıllarda oyunlar oynadığını iddia eden Taner, “Dünya pazarlarında aranan incirin ilimiz Aydın"da yetişmesine rağmen incir ihracatında geminin kalkma tarihi ile ilgili bir takım spekülasyonlar yapılmaktadır. Bugün incir ihracatını gerçekleştiren belli kişilerin denetiminde gemi kalkış tarihinin tespit edilmesi ve tespit edilen tarihlerin maalesef üreticimiz ve üreticilerimizin buradaki temsilcileri açısından sıkıntılı tarihler olduğunu kamuoyu tarafından bilinmektedir. Bununla ilgili bir takım mücadeleler verildi. Ama Türkiye"de maalesef bazı lobiler birçok yerde etkili olmaktadırlar. Temennimiz önümüzdeki günlerde üretimin, üreticinin, üretenin güçlü olması onların dediklerinin yerine gelmesi, onların isteklerinin gerçekleşmesi yönündedir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2010, 10:57
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k