banner83

İnşaat ve tesisatçılara yetki belgesi

Nazilli Ticaret Odası tarafından inşaat ve tesisat işlerinde çalışanlara yönelik 40 saatlik kurs sonunda yetki belgesi düzenlenecek.

İnşaat ve tesisatçılara yetki belgesi
banner94
banner26

Kurs ve Yetki Belgesi hakkına açıklama yapan Nazilli Ticaret Odası Meclis Başkanı Enes Öğünçlü; “Yapı müteahhitlerinin kayıtları ile şantiye ve yetki belgeli ustalar hakkında yönetmelik hükümlerine göre İnşaat ve tesisat işlerinde çalışan ancak mesleği ile ilgili her hangi bir yetki belgesi sahibi olmayan kişiler 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren çalışamayacaklardır. Ancak 16 Aralık 2010 tarihinden önce inşaat ve tesisat işlerinde çalıştığını ispat edebilen işçiler için 40 saatlik Mesleki Geliştirme ve Uyum Kursları açılmıştır. 16 Aralık 2010 tarihinden önce inşaat veya tesisat işinde çalıştığını müteahhitten alınacak yazı yada sosyal güvenlik kuruluşundan alacakları belge ile kanıtlayan kişiler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yada Belediye’den alacakları Ek 3 Belgesi ile birlikte bölgemiz için yetkilendirilmiş olan Nazilli Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü’ne Kurs başvurusu yapacaklardır. Burada bir yanlış bilgilendirmeye dikkat çekmek istiyorum. Ek 3 belgesi ustalık yada kalfalık belgesi değildir. Bu belge yapı sahibinin ve çalışanın cezai işleme maruz kalmaması için belge sahibine geçiş süreci tanıyan süreli bir belgedir. Ek 3 belgesini alanların kanunun tanıdığı imkandan yararlanıp en kısa sürede açılacak kurslara başvurması gerekmektedir. Kurslar Nazilli Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde verilecektir” dedi.
Betonarme, demir kalıp ve çatıcılık, Yapı dekorasyon, Boya ve kartonpiyer, Sıva, sıvacılık, fayans ve yer döşemeciliği dallarında kurs açılacağını ifade eden Öğünçlü, Ek 3 Geçici Ustalık Yetki Belgesi ile Nüfus Cüzdan Aslı ve Fotokopisi ile müracaatların yapılacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2012, 16:38

banner102