banner116
banner92

Helikopter Kuyucak'ta

Aydın ilinin Kuyucak ilçesinde bir helikopter yangın sezonunda hizmet verecek. 1 Temmuz’dan itibaren Rusya’dan gelen Türk Pilotu olan Yangın Helikopteri Kuyucak’ta hazırlıklarını tamamlayarak göreve başladı.

Helikopter Kuyucak'ta
banner94
banner26

Yangın sezonunun başlangıcında olduklarını belirten Nazilli Orman İşletme Müdürü Necat Demirsu, “Yangınla ilgili olarak Orman Genel Müdürlüğümüz çok fazla önlem almaktadır. Yangınla mücadele tedbirlerinin başında; ekiplerimizin donanımları, arozözlerimiz, personellerimizin eğitimleri ve diğer taraftan hava araçları yer almaktadır. Özellikle son yıllarda Orman Genel Müdürlüğümüz hava araçlarıyla ilgili çok büyük girişimlerde bulundu. 1 Temmuz tarihinden itibaren 3 ay müddetle bölgemizde görev yapacak olan helikopterimiz 12 kişilik bir ekibi taşıyabiliyor. Helikopterimiz bugünden itibaren göreve başladı. Bizlerde mıntıkamızda çıkabilecek yangınlara karşı en üst seviyede hazırlıklıyız. Hazırlığımızda 24 saat esasına göre bir görev şeklimiz var. Buradaki Helikopterimiz Aydın ili başta olmak üzere Denizli, Manisa, İzmir, Antalya, Çanakkale, Balıkesir ve Muğla yangınlarına da hareket edebilmekte dolayısıyla buralarda oluşabilecek zafiyetlerin tamamını örtebilecek bir hava gücüne erişmiş bulunmaktayız. Helikopterlerimizin yangınlara karşı daha fazla etkin görev yapabilmesi için helikopterlere yönelik su toplama çukurları dediğimiz helikopter havuzları inşa ettik. Şuanda 19 tane helikopter havuzunu hizmete aldık. Yine yapım çalışmalarına devam edeceğiz. Burada amacımız en kısa sürede en fazla suyu yangınlara nasıl atabiliriz. Bunun da hesabını yapmaktayız. Bölgemizde su açısından çok fazla bir zafiyet kalmadı. Bu zafiyetimizi zaten gidermiştik. Konu üzerinde çalışmalarımızı devamlı sürdürüyoruz. Tabi sahamız çok geniş, doğal olarak da içinde yaşayan nüfus oldukça fazla bizim elbette ki tedbirlerimiz var” dedi.
“Orman Genel Müdürlüğü olarak birçok önemlerimiz var ama vatandaşlarımızdan da isteklerimiz bulunuyor” diyen Demirsu; “Vatandaşlarımızın piknik ateşini söndürmeden alandan ayrılmamalarını istiyoruz. Araçlarından yanan sigara atmamaları, özellikle çok kritik günlerde mümkünse ateşle oynamamalarını istiyoruz. Özellikle bağ bahçe temizliklerinde kesinlikle ateşle temizlik yapmamaları konusunda uyarıyoruz. Vatandaşlarımızda üstlerine düşen görevi yapar ise umuyorum ki güzel bir sezon geçiririz. Zaten uzun yıllardır bölgemizde üzüntü duyacağımız büyüklükte yangınlarımız yok. Aldığımız tedbirler neticesinde çok iyi sonuçlar aldık ama yinede hava halleri orman yangınları üzerinde çok belirleyici bir faktör. Dolaysıyla yinede vatandaşlarımıza her zamanki gibi çok büyük görevler düşüyor. Bir de tabiî ki ateş küçüktür, büyüktür konusunun irdelemesine girmesinler ücretsiz olan "Alo 177" hattımızı arasınlar. Alo 177 hattımız iftiharla söyleyebiliriz ki ihbarlarımızın yüzde 76"sını bu hattan alıyoruz. Hiç çekinmeden vatandaşlarımız bu hattı arayabilirler” diye konuştu. iha

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2010, 13:29
banner118