banner339
banner274

Hamilelerin korkulu rüyası

Aydın Nysa Doğum Hastanesi, Başhekimi Op. Dr. Yalçın Yarar, hamilelikte varislerin arttığına dikkat çekerek, alınacak tedbirlerle varislerin artmasının önlenebileceğini söyledi.

banner362
Hamilelerin korkulu rüyası
banner353

Her ne kadar varisler, ciddi ve yaşamı tehlikeye sokan bir durum oluşturmasa da, günlük hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen durumların en başında geldiğini kaydeden Aydın Nysa Doğum Hastanesi Hekimlerinden Op. Dr. Yalçın Yarar “Varisin, genellikle hamile ya da hamile kalıp doğum yapmış kadınlarda, doğum yapmayanlara oranla daha sık görülür. Yeryüzündeki her bayan güzelliğine düşkündür. Bu nedenle güzel görünmeyi olumsuz etkileyen varisler yaşam kalitesini de olumsuz etkiler. Özellikle, hamileliğin son dönemlerinde, anne rahminin bacaktan gelen toplardamarlar üzerine baskısı ve bu baskı sonucu ortaya çıkan basınç artışının toplardamarlar üzerindeki olumsuz etkisinin yanı sıra hamilelik döneminde artan kan miktarının, bacaklarda toplanması sebebi ile varisler artış gösterir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan varisler, genellikle vücut anatomisinin özelliğinden dolayı sol bacakta daha sık görülür. Hamilelerde, varisin en şiddetli olduğu dönem hamileliğin 37-40 haftaları arasındadır. Hamilelik sonrası 6 haftalık dönemde, varis gelişmiş toplardamarların hemen hemen tamamı hamilelik öncesi dönemdeki ölçülerine döner. Hamilelik sırasında ortaya çıkan varislerin yaklaşık yüzde 85'i, hamilelik sonrası 3 ay içinde ortadan kalkar. Yaklaşık yüzde 15'i ise kalıcı olur” dedi.
“İNCE GÖRÜNMEK İÇİN DAR KIYAFET GİYMEYİN, EGZERSİZE ÖNEM VERİN”
Bayanların çok rahatsız olduğu bu durumdan korunmak için yapılması gerekenler konusunda bilgiler veren Op. Dr. Yalçın Yarar, “Hareket edilmeli. Özellikle düzenli yapılan sabah ve akşam yürüyüşleri, yüzme, bisiklet gibi bacak baldır kaslarının aktif olarak kullanıldığı sporları yapmak hamilelikte ortaya çıkan varisin gelişimini azaltır. Hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde aşırı kilo alınmamalıdır. Uzun süre oturmak ve ayakta sabit durmaktan kaçınılmalıdır. Soğuk su duşu; soğuk su uygulaması toplardamarların büzüşmesine ve kanın kalbe dönmesini kolaylaştırıcı bir faktör iken, sıcak su banyosu ya da hamam/sauna tersi yönde damar genişletici bir durumdur. Bol ve rahat giysiler giyilmeli. Dar ve toplardamar dolaşımını engelleyen durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Buna kemer ve dar çoraplar da dahildir. Hanımların çok tercih ettiği yüksek topuklu ayakkabı da her zaman tercih edilmemelidir. Topuk yüksekliği baldır kas pompa fonksiyonunu olumsuz etkiler. Her fırsatta bacaklar yukarı kaldırılmalı. Özellikle dinlenirken ya da yatarken birer yastık ile yükseltilmelidir. Tuz, su ve ödem artışına sebep olacağı için azaltılmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2010, 13:51
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k