banner158

Gözpınarı şehitleri anıldı

Yunan ordusunun Batı Anadolu’dan çekilirken 22 Ağustos 1922’de Aydın merkez Gözpınarı köyünde gerçekleştirdiği katliamda şehit olan köylüler törenle anıldı.

Gözpınarı şehitleri anıldı
banner152

Eski adı Araplı olan Gözpınarı köyü mezarlığında bulunan “Gözpınarı Şehitliğinde” düzenlenen törene Aydın Türk Ocağı Başkanı Dr Eyüp Doyuran"ın yanı sıra MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğretim üyesi Atatürk İlke ve İnkılâpları Bölüm Koordinatörü Doç. Dr. Murat Hatipoğlu, Gözpınarı Köy Muhtarı Refik Güney, Kamu-Sen İl Temsilcisi Rıdvan Naci Devli, Türk Ocaklılar ve Gözpınarı köyü sakinleri katıldı.
Yunanlıların Türk milletine karşı sürekli şekilde saldırgan bir politika izlemeyi esas aldığını iddia eden Türk Ocağı Başkanı Doyuran, “Türkiye"nin gücü karşısında doğrudan askeri bir çatışmayı göze alamayan Yunanistan, PKK terör örgütünün her türlü ihtiyacını karşılamış, Yunan ordusunun rütbeli subaylarınca, PKK"lı teröristleri eğitmekten çekinmemiştir. Yunanistan, kurulduğundan beri Türkiye"nin aleyhine gelişmiştir. Bilinen "Megali İdea" politikaları; bağımsız Yunanistan Devletini kurmak, Batı Trakya ve Selanik"i almak, Kıbrıs"ı Yunanistan"a bağlamak, Karadeniz"de Pontus Rum Devleti"ni kurmak, İstanbul"u ele geçirmek, Bizans İmparatorluğunu diriltmek, Türkiye"yi Batıdan uzaklaştırmak gibi hedefleri içeriyordu. Yunanistan bu hedeflerin önemli kısmını gerçekleştirmiş diğer hedefleri de gerçekleştirmek için politikalarını ısrarla sürdürmektedir” dedi.
Yunan “Megali İdea”sının Yunanlılardan ziyade Türkler için hayat ve gelecek meselesi olduğunu savunan Doyuran, “Çünkü bu ideolojinin hedefi, Türk"ün maddi ve manevi varlığıdır. Balkanlarda ve Kurtuluş Savaşındaki ırz düşmanı, hırsız, çocuk ve kadın demeden kesen canavar ruhluların Kıbrıs"taki Rum eşkıya ve katillerden hiçbir farkı yoktur. Düşman aynı düşmandır. İşgalci Yunan ordusu, sadece Aydın"ı işgal edip yakıp yıkmadı. Köylere de girip ,ruhlarının gereği, katliam yaptılar. O zamanki adı Araplı olan Gözpınarı Köyü de katliamdan kurtulamamıştır. 22 Ağustos 1922"de Yunan işgalci ordusunca katledilen Araplı-Gözpınarlıları rahmetle anıyoruz. Aldanmak, affetmek, unutmak yarınlarda vatan çocuklarının hayatlarını ve geleceklerini tehlikeye sokan böylesi ihmal ve tavizlere kimsenin hakkı yoktur ve kimsenin de tahammülü yoktur. Türk Milletine karşı işlenmiş ihanetleri, saldırıları affetmeye kimsenin hakkı yoktur. Düşman asla unutmamakta, affetmemektedir. Bunca acıya, böylesine alçakça tahriklere rağmen Türk Milleti ağırbaşlılığını korumaya devam etmektedir. Çözüm terk etmemek, vazgeçmemek, sonuna kadar, gerekiyorsa sonsuza kadar mücadeleye devam etmektir” diye konuştu.
Gözpınarı Köyü Muhtarı Refik Günay da, Yunanlıların köyde gerçekleştirdikleri katliamdan ve şehitliğin şu anki durumundan bahsetti. Günay, şehitliğin yerinin kaybolmaması için köy halkının kendi çabalarıyla bir anıt dikmeye çalıştığını belirtti.
Çok sayıda Aydın Türk Ocağı üyesi ve köylü vatandaşların katıldığı anma etkinliğinin sonunda Gözpınarı şehitlerin ruhuna Kuran"ı Kerim okunarak, hep birlikte dua edildi. iha

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2010, 12:38