banner158
banner218

Fenomenlere sahte koronavirüs ilacı cezası

Fenomenlere sahte koronavirüs ilacı cezası
banner216


Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir skandal Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Aralarında Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel, Seda Akgül gibi isimlerin olduğu ünlüler, sosyal medya hesaplarından 'koronavirüse karşı korur' gibi ifadeler kullanarak bir gıda takviyesini tanıtmıştı. Büyük tepki gören bu davranış sonrasında Ticaret Bakanlığı harekete geçti ve hem ünlü fenomenlere hem üretimi yapan firmaya ceza yağdırdı.

Sözcü gazetesinden Eser Akgül'ün haberine göre 'No Attack' isimli ürünü “Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudunuzu virüslere karşı korur. Covid – 19 da dahil olmak üzere her türlü virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı korur” gibi ifadelerle tanıttıkları gerekçesiyle her isme ayrı ayrı 104 bin 781’er TL idari para cezası kesilirken, ‘No Attack’ı üreten Bilge İlaç Bitkisel Ürünler Koz. San. Ve Tic. A.Ş.’ye de benzer bir ceza verildi.

Bakanlığın belirttiği ilgili maddelere aykırı olması sebebiyle, Bilge İlaç Bitkisel Ürünler Koz. San. Ve Tic. A.Ş.için, Covid-19 salgını döneminde yayınlanması suretiyle, ‘insanların bilgi ve tecrübe eksikliği ile korku ve endişelerinin istismar edilerek ticari rant elde edilmeye çalıştığı’ değerlendirilmesi yapıldı.