banner158

El emeği markalaştı

Sultanhisar’da ev hanımlarının kendi emekleriyle hazırladığı çilek reçelleri Sultanhisar Belediyesi’nin girişimleriyle ‘Nysa Sultanları’ adı altında markalaştı.

El emeği markalaştı

Bu yıl tanıtım amaçlı dağıtılan ev hanımlarının çilek reçelleri, önümüzdeki yıldan itibaren piyasaya sürülecek.
Aydın"ın çilek diyarı olarak bilinen Sultanhisar ilçesinde ev hanımlarının el emekleri pazarlanmaya başlanacak. Sultanhisar Belediyesi"nin girişimleriyle bu yıl örnek olarak hazırlanan markalaşmış çilek reçellerinden önümüzdeki yıllardan itibaren satış amaçlı üretime geçileceği öğrenildi. Sultanhisarlı kadınların el emeği ev reçellerini markalaştırılması konusunda büyük çaba harcayan Sultanhisar Belediye Başkanı Ertegün Ünal, Sultanhisar"da çilek üretiminin yapıldığı dönemden bu yana evlerde çilek reçeli yapıldığını söyledi. Ev yapımı çilek reçelinin ilçelerinde tarihi bir gelenek olduğunu ve bu geleneği markalaştırmayı hedeflediklerini ifade eden Ertegün Ünal, “İlçemiz çilek üretiminde önde gelen merkezlerden biri konumunda. İlçemizdeki vatandaşların bir çoğu yakından yada uzaktan çilek üretimiyle ilgileniyor. Hal böyle olunca ilçemizdeki birçok evde ev hanımları çilek reçeli yapıyorlar. Tamamen organik ve el emeği olan çilek reçellerini değerlendirip hem ev hanımlarımıza ekonomik katkı sağlamak, hem de ilçemizde üretilen çilek reçellerini markalaştırarak ekonomiye artı katkı sağlamayı hedefledik. Bu doğrultuda "Nysa Sultanları" markasını oluşturduk” dedi.

PATENTİ ALINACAK
Bu yıl markalaşma işlemini ve markanın amblemini belirlediklerini kaydeden Ertegün Ünal, ürettikleri örnek ürünleri gittikleri yerlerde tanıtım için hediye ettiklerini söyledi. Bugüne kadar Nysa Sultanları markası adı altında yapılan çilek reçellerinden bakanlara, üst düzey bürokratlara ve gittikleri ziyaretlerde vatandaşlara hediye ettiklerini ifade eden Ünal, “Evinde çilek reçeli üretimi yapan bütün bayanlarımızın ürünlerini önümüzdeki yıldan itibaren ekonomik döngü sağlayacak şekilde değerlendirmeye çalışacağız. Bunun için Sultanhisar Belediyesi olarak biz ne yapmamız gerekiyorsa, onu yapacağız. En kısa sürede markamız "Nysa Sultanları" isminin patentini alacağız. Böylelikle bu isim Sultanhisar"ımızın yeni yüzü olacak. Sultanhisarlı bütün kadınlarımızı evlerinde ürettikleri çilek reçellerini bu marka adı altında derlendirmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. iha

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2010, 17:48
banner192