banner4

Ekmeğini taştan çıkarıyor

Söke’ye bağlı Güllübahçe Beldesi’nde yaşayan İskan Öncül, 25 yıldan bu yana çevreden topladığı onix taşını işleyerek geçimini sağlıyor.

Ekmeğini taştan çıkarıyor
banner8

Güllübahçe"de yaşayan ve babası Mustafa Öncül"den öğrendiği meslek sayesinde taşa şekil veren taş ustası İhsan Öncül, “10 yaşımdan bu yan bu atölyedeyim. Bu meslek baba mesleği ve 25 yıldır bu mesleği yapıyorum. Burada işlediğimiz taşı Bafa gölü kıyısından, Samsun dağlarından ve Beşparmak dağlarından getiriyoruz. Bu işlediğimiz taşlar 50–60 milyon yılda oluşuyor. Onix dediğimiz bu taş mermerden çok farklı, İstediğimi kalıba ve özelliğe giriyor ve üzerinde değişik renkler bulunuyor. Bizde bunları makinelerimizde işleyerek şekil veriyoruz ve satarak geçimimiz sağlıyoruz” dedi.
Öncül, onix taşıyla her türlü çalışmayı yapabildiklerini ifade ederek, “Burada elde ettiğimiz ürünleri Güllübahçe, Söke ve Kuşadası"ndaki süs eşyası satan esnaflara pazarlıyoruz. Ayrıca beldemize gelen turistlere de satımını yaparak geçimimiz sağlamaya çalışıyoruz. Burada yapılan bu ürünler 1 TL ile bin TL arasında fiyatlarda satılıyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2009, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER