banner339
banner313

Değerleriyle kalkınacak!

Aydın’ın en önemli, zeytin ve biber üretim merkezlerinden biri olan Çine’de halkın ekonomik kalkınmasını sağlamak için belediye tarım ürünlerini değerlendirmeye yönelik proje oluşturdu.

Değerleriyle kalkınacak!
banner401
banner427

Türkiye"de ilk defa bir ilçe tarafından başlatılan "Zeytinyağı Tadım Uzmanlığı" kursu sonrası Çine"nin zeytinyağı ve biberini tanıtmak için çalışma başlatan Çine Belediyesi"nin Başkanı Osman Aydın “Milattan önce 5. Yüzyılda bile geçer akçe parası olan Çine"yi Alabanda"nın ekonomik geçmişine ulaştırmak istiyoruz” dedi.

Dünyada organik gıdanın ve zeytinyağının her geçen gün öneminin arttığını, Çine"deki zeytin ve zeytinyağı üretiminin de tamamına yakınının organik olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Osman Aydın, M.Ö. önce bile ekonomisi dünyanın sayılı ekonomisi arasında yer alan Çine"nin eski adıyla Alabanda"nın bugün geçmişini aradığını söyledi. Tarımsal ürünlerin değerini artırabilmek için tarıma dayalı sanayiye geçişin gerektiğini kaydeden Başkan Aydın “Belediye olarak bunun altyapısını hazırladık. Şimdi sıra tanıtımda. Gerekirse Çine Belediyesi olarak, 81 vilayetten yurt dışına kadar ihraç ettiğimiz su ile birlikte damacanalara zeytinyağımızı ve biberimizi tanıtan reklam bantları yapıştıracağız. 2 bin 500 yıl önce Çine'de eski adıyla Alabanda"da bu tanıtım fevkalade iyi yapılmış. M.Ö. 5. yüzyılda Alabanda kenti geçer akçe parası olan Şehri devletiymiş. Yani liman kenti olan Efes ve Milet"ten daha gelişmiş bir şehirmiş. Elbette geçmişle övünmeyeceğiz ama, geçmişimizden ders alıp geleceğimize daha iyi yön vermek zorundayız. İlçede 2 bin 500 yıldır aynı doğallıkla üretilen zeytinyağımız var. Bunun mutlaka daha iyi tanıtılarak pazarlanması gerektiğine inanıyoruz. Çine biberi için de durum aynı. İlçenin ekonomik sorunlardan kurtuluşunun tarıma dayalı sanayi olduğunu biliyoruz” dedi./iha

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2009, 15:42
banner218