banner158

Çevrecilerden uyarı

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, çevreye zarar veren köpeklerin toplanmasında adaletli davranılması gerektiğini belirterek, “Evcil hayvan ve canavar boyutlu hayvanı ayırt etmeyi bilelim” dedi.

Çevrecilerden uyarı

Beslenen kedi, köpek ve evcil hayvanların eğitimli olması gerektiğini ifade eden ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Besleyeninde o kültüre sahip olması lazım. Hayvanın ne olduğunu bilmeyen, beslediği hayvanın özelliğini tanımayan, sırf hava olsun, caka satayım, gönül eğlendireyim diye hayvan beslenmez. O hayvana da yazık. Onun da hakları var. Bir müddet sonra yılıyorsunuz, bıkıyorsunuz sokağa atıyorsunuz. Sokak hayatına uyum sağlayamıyor. Allah"tan korkun. Öte taraftan bilinçsizce yırtıcı köpek ve hayvanları besleyenler var. Bunları besleyenlerin ortamları buna müsait olmalı. Bu bir apartman katında dairede beslenmez. O hayvana da yazık, günah. Onun yaşayacağı şartlar belli. İşkence etmenin bir anlamı yok. Ben hayvan severim demeyle olmuyor. Elbette seveceğiz. Hayvanı sevmeyen insanı sevmez. Çünkü o da doğanın bir parçası. Doğa ise yaşamın ta kendisi. O doğada bizde varız. Hepimiz, tüm canlılar bir bütün oluşturuyoruz. Bu bütünlüğü doğal kuralları bozmadan devam ettirmeliyiz” dedi.

“ADALETLİ BİR ÖNLEM ALINMALI”
Önemli olanın hayvanlara doğası gereği yaşamı sağlamak olduğunu savunan Göktaş, “Burada da ölçüyü kaçırmayalım. Bu bahsettikleriniz süs köpekleri değil. Yada uysal, ev hayvanları değil. Apartmanda, sitede dairede beslenecek hayvanlar değil. Bahçeniz olur, yer eviniz olur, onun özgürlüğünü kısaltamayacağınız ortamı olur, o zaman buna bakarsınız. Ama Veteriner kontrolünde, aşılı, terbiyeli ve eğitimden geçirilmiş şekilde bakarsınız. Avrupa da böyle. Bizde adamın kendi eğitimli değil, kendi bir terbiyeden geçmemiş, birde eline bunu almış sağı solu tehdit ediyor, rahatsız ediyor kötü amaçla kullanıyor. Bunun engellenmesi lazım. İlgili ve yetkililer bu hususları dikkate almalı, haksızlık ve adaletsizlik yapmadan önlem almalıdırlar. Ayrıca herkes de ilgili ve yetkiliye yardımcı olmalıdır. Öte taraftan bu hayvanların yaşayacakları doğal ortamların geliştirilmesi, çoğaltılması ise bir insani vazifedir. Onları yok etmek, katletmek insanlık değildir. Burada yerel yönetimlere de önemli görevler düşüyor” diye konuştu. iha

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2010, 17:46
banner192