banner158

Cep telefonları nakit üretme aracı olamayacak!

Bazıları tarafından nakit aracı olarak kullanılan cep telefonları ile ilgili yapılacak yeni düzenleme ile bir dönem daha kapanıyor.

Cep telefonları nakit üretme aracı olamayacak!
banner152


Cep telefonunu taksitle satın alarak kutusunu bile açmadan telefon bayisine ya da internet üzerinden 1000 TL'ye kadar indirimle satma bazıları tarafından nakit üretme yöntemi olarak kullanılıyordu. Bu yüzden örneğin resmi kanallarda 5000 TL'ye satılan bir cep telefonunu internette 4000 TL'ye kadar bulabiliyordunuz. Bu durumun önüne geçmeyi hedefleyen yetkililer yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

Habertürk internet sitesinden Olcay Aydilek'in haberine göre Meclis'ten geçen yeni düzenlemeye göre borcu bulunan ve henüz taksitleri ödenmeyen telefonlar iletişime kapatılacak.

Torba yasaya eklenen bir madde ile GSM şirketleri tarafından yetkilendirilmiş bayilerde satılan cep telefonlarının finansman borcu varsa sadece eşleştirilme yapılmış abone numarası ile kullanılabilecek. Borcun bitiminden sonra ise eşleştirme yapılan numara kısıtlaması kaldırılacak ve telefon istenen numara ile kullanılabilecek.

Özellikle küçük esnaf tarafından al sat ve nakit üretme için kullanılan taksitle telefon alıp fiyatının altına nakit satma dönemi de bu yeni yasa ile ortadan kalkacak. 
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 12:09