banner339
banner313

Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti dudak uçuklatıyor

Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti açıklandı. Fiyatı ise dudak uçuklatacak türden diyebiliriz. İşte detaylar.

Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti dudak uçuklatıyor
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Çanakkale Köprüsü 18 Mart 2022'de açılacak. Köprüden geçiş fiyatı ise şimdiden belli oldu. Bakan Adil Karaismailoğlu konuyla ilgili "Köprü açıldığında da ücret geçiş ücreti 15 Euro olacak" dedi. Çanakkale Köprüsü Asya ile Avrupa'yı Çanakkale üzerinden birbirine bağlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu iki kıta arasını bugün yürüyerek geçti.Bakan Karaismailoğlu bitirme tarihinin 18 Mart 2022 olarak belirlendiğini söyledi. Karaismailoğlu, "Şu an ki mevcut gemi tarifesinde göre otomobillerden 85 lira bir ücret alınıyor. Buna göre köprü açıldığında da geçiş ücreti 15 Euro olacak" ifadelerini kullandı. Köprünün geçişinde belirlenecek fiyatı gemi tarifesiyle geçişle kıyaslayan Bakan Karaismailoğlu, "Burada biliyorsunuz; mevcut geçiş feribotlarla ve gemiyle sağlanıyor. Gemiyle sağlanıyor ve 30 dakikanın üzerinde bir geçiş süresi var. Ama gemiye bindikten sonra tabii oradaki bekleme kuyrukları var. Hele hava bozuk olduğu zaman. Çoğu zaman buranın havası rüzgârlı ve sisli olduğu için gemiler kalkmıyor, bekliyorlar." ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu ayrıca Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu olacak TURKSAT 6A hakkında da açıklamlalarda bulundu. Karaismailoğlu, "Elon Musk ile işbirliğimiz devam ediyor. 2023'ün ilk aylarında uzaya fırlatacağız" ifadelerini kullandı.

Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunu hakkında da konuşan Bakan Karaismailoğlu,  "Müsilaj suyun sıcaklığının artması, suyun hareketsizliği ve çevredeki kirlilik nedeniyle oluşuyor. Kanal İstanbul oradaki hareketin artmasına neden olacak" dedi.
banner218