banner313

Camilerde kan bağışı

Aydın Kızılay Derneği Başkanı Bekir Sıtkı Pekmezci, Ramazan ayı dolayısıyla kan bağışı için özel program yaptıklarını belirterek, kan bağışlarının iftardan sonra Atatürk Meydanı’nda ve cami bahçelerinde kurulacak stanlarda devam edeceğini belirtti.

Camilerde kan bağışı

Ramazan aylarında kan bağışının düştüğünü ancak buna karşın ihtiyacın devam ettiğini kaydeden Aydın Kızılay Derneği Başkanı Bekir Sıtkı Pekmezci, sağlığı uygun olan herkesi kan bağışı yapmaya davet ederek düzenli kan bağışı yapanlarda kemik iliği yağlanmasının olmayacağını söyledi.
Kan vermenin çok büyük faydalarının olduğunu belirten Aydın Kızılay Derneği Başkanı Bekir Sıtkı Pekmezci, “Aydın artık sağlık konusunda çok gelişti. Bölge il ve ilçelerden gelen hastalarla birlikte yoğunluk da arttı. Ramazan ayında kan bağışı sayısında azalma olduğu için zaman zaman sıkıntı yaşanıyor. Bunu önlemek için geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da iftardan sonra Atatürk meydanı"nda ayrıca teravih namazından sonra da çeşitli camilerimizin bahçelerinde de kan bağış stantları kurup kan bağışı toplayacağız” dedi.
Bağışlanan her kanın laboratuarda test ettirildiğini, aynı zamanda bağışçının da bu yolla adeta bir sağlık kontrolünden geçirildiğini kaydeden Pekmezci, “Ülkemizin deprem kuşağında yer alması, trafik kazalarının sıklığı, doğal afetler gibi durumlarda kan stoklarımızın üst seviyelerde tutulmasını zorunluluğu var. En uygun şartlarda dahi kanı en fazla 42 gün muhafaza edebilmekteyiz. Kan gurubu ne olursa olsun her guruptan kana sürekli gereksinim olmaktadır. Düzenli kan bağışı yapanlarda kemik iliği yağlanmasının olmayacaktır. Yaşlılıkta ortaya çıkan ve vücudun kan üretmemesine yol açan bir rahatsızlık görülmez. Yani düzenli kan bağışı yapanlar yaşlandıklarında kemik ilikleri genç insanlar gibi kan üretebilir şekilde sağlıklı olacaktır. Kan bağışlarından sonra damar yatağına gelen alyuvarların daha yüksek oranla oksijen taşıyabilmelerinden dolayı kan bağışçısı vücudunda bir rahatlama ve canlılık hisseder. Tansiyonu yüksek olan hastalarda vücuttan kan çıkışı tansiyon tedavisinde destek görevi görür, yüksek kolesterolü, baş ağrısı ve varis şikayeti olanlarda kan bağışı yarar sağlar. En önemli yararı, bağışladığınız kanla bir insanı yaşama döndürdüğünüzü bilmenizin size kazandıracağı manevi hazzın değeridir" ifadelerine yer vererek herkesi kan bağışı yapmaya davet etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2010, 13:39
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k