banner4

Bosnalı'dan açıklama

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, sertifikalaşmanın sağlanması durumunda Aydın’ın gelecekte Türkiye’yi dünyanın sayılı organik tarım ürünü ihracatçısı ülkeler arasına sokacağını kaydetti.

Bosnalı'dan açıklama
banner26

Aydın"ın tarım ürünleri ihracatında önemli bir yeri olduğunun altını çizen Bosnalı, “Tarımsal ürünlerde en fazla incir ve zeytin ihracatı yapıyoruz. Ama zeytinyağı ihracatımız yok denecek kadar az. İlimiz yaş meyve ve sebze konusunda ihracat kapısı olarak yetkilendirilmediği için ihracatımız maalesef yok. Yaş meyve ve sebze konusunda ihracat kapısının açılma çalışmalarını Ticaret Odamız, Sanayi Odamız ve Ticaret Borsamız olarak hassasiyetle takip etmekteyiz ve gündemimizin ilk sıralarındaki konulardan biridir. Özellikle organik tarım konusunda daha organize yapılacak çalışma ve projeler Aydın"ı dünyada konusunda önemli merkezlerden biri haline getirecektir. Aydın"ın imkanları ve potansiyeli bunu sağlamak için çok yeterli” dedi.
Aydın"da tarımsal ihracatta önemli bir düşme olmadığını da vurgulayan Adnan Bosnalı, “Küresel ekonomik krize rağmen İlimizde tarımsal ihracatta düşüş olmamıştır. Buna rağmen yüksek faiz ve düşük kur sebebiyle tarım ürünlerimizde istediğimiz ihracat rakamlarına ulaşamadık. Yapılan tarımsal ürün ihracatları sadece yurt dışı pazarlarda raf kaybedilmeme endişesi ile karsız veya zararına gerçekleşmiştir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2009, 11:16

banner79

banner78