banner116
banner92

Bilgilendirme toplantısı

Tarım Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması (ÇATAK) programı Aydınlı üreticilere anlatıldı.

Bilgilendirme toplantısı
banner94
banner26

Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen ve İl Tarım Müdürü Muhsin Temel"in yanı sıra, şube müdürleri ve teknik personelin katıldığı toplantıda, ilimizde çatak projesi kapsamında değerlendirilebilecek tarım arazileri ve havzalar için görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıda ÇATAK programı hakkında bilgiler veren Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü teknik elemanları, “Çatak projesi ile toprak ve su kalitesinin korunması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılması yönünde gerekli kültürel tedbirlerin alınması amaçlanmaktadır.Çevre amaçlı tarımsal arazilerin korunmasına yönelik uygulamaların desteklenmesi kapsamında üreticilere 2 kategoride destekleme uygulanacak olup, bu kategorilerden herhangi birini seçen üreticilerimiz, yapacağı faaliyetler için 3 yıl süreyle taahhütte bulunacaklardır. Bu proje kapsamında; . Kategoride; toprak işlemesiz tarım veya arazinin boş bırakılması uygulaması, toprak ve su kaynaklarının korunması, erozyonu önleyici tedbirlerin (Setleme, canlı veya cansız perdeleme, taş toplama, drenaj, cips uygulaması, malçlama, ahır ya da çiftlik uygulaması, aşırı otlatmanın engellenmesi ve çok yıllık buğdaygil ve yoncanın dışındaki baklagiller ile alanı kaplama) uygulamaları esastır. 2. Kategoride ise çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalar olan, uygun sulama tekniklerinin kullanımı, kontrollü gübre ve ilaç kullanımı, organik tarım veya iyi tarım uygulamaları yer almaktadır.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın değerlendirmeleri neticesinde Aydın"da ÇATAK programına yönelik uygulamalar yürütülecektir” dediler.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2010, 14:09
banner118