banner339
banner313

Bakan Mustafa Varank'tan yeni "ÖTV Zammı" açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, elektrikli otomobillerdeki ÖTV zammı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Mustafa Varank'tan yeni
banner448
banner451


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ÖTV zammı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz ay elektrikli araçlara ÖTV zammı gelmişti. Bakan Varank yaptığı açıklamada bu konuya netlik getirdi. Açıklamada ÖTV artışının ithal lüks araçlara yönelik olduğunun altı çizildi.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Gürcan Karakaş ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır yerli otomobil standında açıklamalarda bulundu. Ardından gazeteciler konuyla ilgili sorularını yöneltti.Bir gazetecinin, "Elektrikli araçlara gelen ÖTV zammı stratejik miydi, yerli araçları desteklemek için miydi?" Bakan Varank şu şekilde yanıt verdi: "Oradaki hamlenin özellikle ithal lüks otomobiller dönük bir ayağı vardı. Maalesef çok lüks otomobilleri daha uygun fiyatlarla Türkiye'ye getirmeye çalışanlar oldu, ona dönük bir hamleydi. Biz tabi ki vergi uygulamalarımızı hem ülkenin ekonomik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, hem de sektörlerin önünü açacak şekilde tasarlıyoruz. Tabi ki KDV olsun, ÖTV olsun ihtiyaçlar hasıl olduğunda. Biliyorsunuz pandemi döneminde KDV'ye dönük çok ciddi indirimler gerçekleştirdik. Bu manada da Hazine ve Maliye Bakanlığımızda ne sektörün önünü kesmek istiyor, ne de çok fazla ithal ve lüks otomobillerin Türkiye'de satılmasını istiyor. Bu dengeyi tutturacak şekilde önümüzdeki dönemde tabi ki bu uygulamalarını revize etmeyle ilgili çalışmaları var." "Bu manada da Hazine ve Maliye Bakanlığımız ne sektörün önünü kesmek istiyor, ne de çok fazla ithal ve lüks otomobillerin Türkiye'de satılmasını istiyor. Bu dengeyi tutturacak şekilde önümüzdeki dönemde tabi ki bu uygulamalarını revize etmeyle ilgili çalışmaları var."

Zamlardan söz edecek olursak, motor gücü 85 kWh’ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 10‘a, motor gücü 85 kWh ile 120 kWh arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 25‘e, motor gücü 120 kWh‘ı geçen elektrikli otomobillerin ÖTV oranları yüzde 60‘a yükseltildi.
banner218