banner116
banner92

Bakan Çelik'ten cevap

Devlet Bakanı Faruk Çelik, MHP Aydın Milletvekili Recep Taner’in görüşülmekte olan 507 sıra sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısının 2. maddesiyle ilgili sorusunu yanıtladı.

Bakan Çelik'ten cevap
banner94
banner26

MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, konuyla ilgili olarak Bakan Çelik"e; “Din görevlilerinin bir kısmı birden fazla hac vazifesini yerine getirirken, görevde olduğu süre içinde hacca hiç gidemeden emekli olan din görevlileri vardır. Bunlarla ilgili bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? Sağlanan mali ve özlük hakları itibarıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez çalışanları ile taşrada görev yapanlar arasındaki maaş farklılıklarını gidermeyi ve Din hizmetleri sınıfında çalışanlara verilen bu hakları, genel idari hizmetlerinde, teknik hizmetlerde, sağlık hizmetlerinde ve yardımcı hizmetlerde çalışanlara vermeyi düşünüyor musunuz? Ayrıca Din hizmeti sunacak insanları eğiten eğitim merkezi müdürleri ilçe müftüleriyle eş değer olmalarına rağmen, farklı maaş almaları haksızlığını gidermeyi düşünüyor musunuz?” sorularını yöneltmişti.

BAKAN ÇELİK CEVAPLADI
MHP"li Taner"in soru önergesini cevaplayan Devlet Bakanı Faruk Çelik, “Din görevlilerinin hac döneminde görev almaları sınavla gerçekleşiyor çeşitli kriterler var o çerçevede gönderiliyor. Ayrıca, maaş farklılıklarıyla ilgili, biliyorsunuz yeni pozisyonlar oluşturuldu merkezde buradan kaynaklanan bir farklılık görülüyor ama bu doğru değildir. Bu ihdas edilen yeni konumlardan dolayı bir farklılık var. Genel İdare Hizmetlerinin durumunu iyileştirdik. Sözleşmeli olarak 5 bin sözleşmeli 4/B"li personel alımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Maliyede vize de şu anda çıkmak üzere. Zaten bu düzenleme ile 5 bin kadro alınıyor, açıktan atama, 5 bin de 4/B"li sözleşmeli olarak alınacakSözleşmeli olarak 5bin sözleşmeli 4/B li personel alımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Maliyede vizede şu anda çıkmak üzere. Zaten bu düzenleme ile 5 bin kadro alınıyor. Açıktan atama 5 bin de 4/B li sözleşmeli olarak alınacak. 2008 yılında KPSS sınavına girenlerin yeni KPSS sınavına kadar konumları geçerli, 2008 yılında KPSS sınavına girenlerin yeni KPSS sınavına kadar kurumları geçerli, aldıkları puanlar geçerlidir. Biz yasa yürürlüğe girer girmez hızlı bir şekilde şu anda 4/B statüsünde Maliyede vizede olan bu 5 bin kişinin alımıyla ilgili çalışmaları açıktan atamaları hızlı bir şekilde başlatacağız. Umarım bu arkadaşları yeni KPSS sınavı öncesine de yetiştirme gayreti içerisinde olacağız” şeklinde konuştu. -iha

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2010, 14:36
banner118