banner339
banner313

AYTO'dan projeye destek

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, “Türkiye’nin en büyük sorununa çözüm olacak bir projenin içinde yer almaktan son derece mutluyuz” dedi.

AYTO'dan projeye destek
banner328

Türkiye"nin en önemli sorununun hem işsizlik hem de mesleksizlik olduğuna işaret eden AYTO Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, hemen her il ve ilçede birçok işsiz vatandaş mevcutken, iş adamlarının da çalıştırılacak nitelikli eleman aramakta olduğunu söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından en son yayımlanan genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 24,6 olduğuna işaret eden Dokuzlu, “Her yıl bu sayılar hızla artmakta ve ülkemizin geleceğini şiddetle tehdit etmektedir. Diğer yandan dünyadaki global değişim doğrultusunda teknoloji son derece hızlı ilerlemekte ve buna paralel olarak da üretim deseni de hızla değişmekte olup, dolayısıyla da mesleki eğitim kursları giderek hayatımızın bir gerçeği haline gelmektedir. Bu çerçevede TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi"nin (ETÜ), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek, "Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi" (UMEM) kapsamında katılımcılara iş garantili, maaşlı mesleki eğitim verilmesi hedeflenmiştir” diye konuştu.
Bu proje kapsamında 5 yılda 1 milyon kişinin iş bulmasının hedeflenmekte olduğunu, proje için gerçekleştirilecek donanım ve eğitim yatırımı tutarının ise 120 milyon TL olarak hesaplandığını kaydeden Dokuzlu, “Her yıl yaklaşık 200 bin kişiye iş piyasasının gereksinim duyduğu niteliklerin kazandırılması için eğitim verilecek ve işletmelerde staj yapma fırsatı sunulacaktır. 81 ilde 111 meslek okulunun mesleki eğitim kalitesi artacak ve yenilenen meslek okullarında eğitim verecek 2 binden fazla öğretmenin niteliklerini arttıracak hizmet içi eğitimler düzenlenecektir. Katılımcılara, eğitimleri süresince günlük 15 TL ücret ödenecek, iş kazası sigorta primleri karşılanacak olup, eğitim sürecini başarıyla tamamlayanların istihdam edilmeleri ise TOBB ve Ticaret – Sanayi Odaları"nın koordinasyonunda gerçekleştirilecektir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2010, 19:03
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k