banner158
banner218

AYTO Başkanı'ndan açıklama

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, UMEM projesinin bir meslek edindirme seferberliği olduğunu belirtti.

AYTO Başkanı'ndan açıklama
banner216

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi"nin (ETÜ), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek "Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi"nin (UMEM) işleyişi hakkında bilgiler veren AYTO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, “Proje kapsamında Odalar yerel eğitimli iş gücü talebi konusunda ön çalışma yapacaklar. Bu çalışma ile şirket talepleri konusunda ihtiyaç listesi belirlenecek. Kurs yönetimlerince kurslara katılmaya hak kazanan kursiyerler belirlenecek. Kurslar başlamadan önce iş yerleri ile kursiyerler arasında eşleştirme yapılarak iş yerlerinin önceliklerine göre kursiyer seçimi yapılacak. Kurslar, teorik ve pratik eğitimden oluşan iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Kursları başarı ile tamamlayan kursiyerlerin pratik eğitim aldıkları iş yerlerinde veya diğer iş yerlerinde asgari yüzde 90"ının en az eğitim ve staj süresi kadar istihdam edilmelerine yönelik faaliyetleri odalar koordine edecektir. Haziran – Temmuz aylarında icra kurulu ve kurs yönetimleri oluşturulacak, Temmuz-Aralık aylarında okulların donanım gereksinimleri karşılanacak, Temmuz-Kasım aylarında iş gücü piyasası ihtiyaç analizleri tamamlanıp şirket talepleri alınacak, Ağustos-Aralık aylarında eğitimcilerin eğitimleri gerçekleştirilecek ve kurslar Ekim ayında başlayacaktır. Eğitim ve staj süresi en az 5 ay olup, eğitim ve staj süresi ne kadarsa en az bu süre kadar çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır” dedi.
AYTO olarak UMEM projesine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydeden Dokuzlu, proje kapsamında çeşitli iş kollarında kurslar açılacağına dikkat çekerek, “Bu proje kapsamında eğitim verilmesi planlanan alanlar arasında; Endüstriyel bakım onarım, CNC tezgahları kullanımı, Tekne model tasarımı, Asansör bakım onarımı, Klima sistemleri montaj, bakım ve onarımı, İnşaat demirciliği, İş makineleri bakım ve onarımı, Mobilya imalatı, PVC doğrama imalatı ve montajcılığı, Vinç operatörlüğü ve Otomotiv mekanikerliği bulunmaktadır. Bu proje, sosyal sorumluluğumuzun bir parçasıdır. Bu bir meslek edindirme seferberliğidir, istihdam seferberliğidir. Bu projeyle işsiz vatandaşlarımızın yanında olmak, onlara hoca olmak, usta olmak ve ekmek olmak birincil hedefimizdir” şeklinde konuştu. -iha

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2010, 12:27