banner4
banner23

Aydın Valiliği'nden su taşkını uyarısı

Aydın Valiliği, bölgede bugün ve 4 gün boyunca yağış beklendiğini ifade ederek, kurum ve kuruluşlara su taşkınlarına karşı tedbirli olmaları uyarısında bulundu.

Aydın Valiliği'nden su taşkını uyarısı
banner8

Aydın Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bölgenin Ocak ayının ilk haftasından beri yağış aldığı belirtilerek, yağışlar sonucu oluşan akımların Adıgüzel, Kemer, İkizdere, Çine-Topçam, Yaylakavak ve Çine Adnan Menderes Barajlarının depolama tesislerinde tutulduğu, böylece oluşabilecek önemli taşkın zararlarının önlendiği ifade edildi.
Özellikle Bozdoğan ilçesinde bulunan Kemer Barajı'nın çok önemli taşkın önleme işlevi gördüğü ifade edilen açıklamada, şunlar belirtildi:
''Kemer Barajı'nın depolama hacmi 419 bin 200 metreküp. Taşkın kontrolü amacıyla baraj gölünde boş hacim yaratmak için 9 Ocak 2012'de 60 metreküp deşarjla elektrik üretilmeye başlandı, hala kesintisiz olarak deşarj devam ediyor. Deşarja başlandığı anda göldeki su miktarı 338 bin metreküp, taşkın hacmi 81 bin 200 metreküpken, 60 metreküp deşarj sürekli olmasına rağmen, 13 Şubat 2012 tarihi itibariyle baraj gölündeki su miktarı 403 bin 246 metreküp'e ulaşmış, taşkın hacmi de 16 bin metreküpe düşmüştür.''
Açıklamada, meteoroloji verilerine göre bugün ve takip eden 4 gün bölgede yağış beklendiği ifade edilerek, ''Kemer Barajı'nda taşkın kontrolü amaçlı hacmi artırmak amacıyla 13 Şubat 2012 Pazartesi saat 11.00'den itibaren dolu savaktan ilave 50 metreküp su deşarj edilmeye başlanmıştır. Konu; Bozdoğan, Yenipazar, Nazilli, Sultanhisar, Köşk, İncirliova, Koçarlı, Germencik, Söke Kaymakamlarına ve tüm ilgili kurum ve kuruluşlara iletilerek ilgililerin tedbirli olmaları için uyarılmıştır'' denildi.  

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2012, 22:39