banner313

Aydın'da piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri sürüyor

Aydın Bilim ve Sanayi Teknoloji Müdürlüğünce Ocak ayı içerisinde yapılan denetimlerde 2 ayrı firmaya 6 bin 779 TL idari para cezası uygulandı.

Aydın'da piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri sürüyor
banner296

Bilim ve Sanayi Teknoloji Müdürlüğünce Ocak ayı içerisinde yapılan denetimlerle ilgili olarak Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada, “Ölçüler ve Ayar Servisince Ocak ayı içerisinde toplam 104 adet Ölçü ve Tartı Aletinin ilk ve periyodik muayenesi yapılmıştır. Muayenesi yapılan ölçü aletlerinin 92 adedi damgalanmış, 12’si ise damgalanmayarak reddedilmiştir. Ayrıca 30 adet su sayacının şikâyetli muayenesi yapılmış olup, 11 adet sayacın doğru çalıştığı, 19 adedinin ise arızalı çalıştığı tespit edilmiştir. 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında kurulan komisyon marifetiyle akaryakıt istasyonları nezdinde il genelinde 56 adet EPDK ve genel denetim yapılmış olup denetim sonucunda ulusal marker ölçüm kontrolü bozuk çıkan iki ürünle ilgili yetkili laboratuara gönderilmek üzere 2 adet numune alınmıştır. 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında kamu alımları için 2 adet ulusal marker ölçüm kontrolü yapılmış olup yapılan ölçüm sonuçları geçerli çıkmıştır” denildi.
Piyasa gözetimi ve denetimi çalışmalarına de yer verilen açıklamada, “4703 sayılı Kanun kapsamında Aydın merkez ve Nazilli ilçelerinde 3 işyerinde 5 ürün denetlenmiştir. Yapılan denetim ile bir ürünle ilgili test sonucuna göre bir firma hakkında aykırılık tutanağı düzenlenmiştir. 4077 Sayılı Kanun kapsamında İlimiz Merkezinde 51 işyerinde 51 üründe etiket, garanti belgesi, tanıtma ve kullanma kılavuzu ve ticari reklam yönünden denetim yapılmış olup, yapılan denetimler sonucu herhangi bir aykırılığa rastlanılmamıştır. 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında bir firma hakkında 6 bin 163 TL ve 1705 sayılı kanun kapsamında da bir firma hakkında 616 TL olmak üzere toplam 6 bin 779 TL idari para cezası uygulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2012, 12:47
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k