banner83

Aydın'da organ bağışı

Köşk'te geçirdiği trafik kazası soncu ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleşen 15 yaşındaki Enes Malik Akın’ın bağışlanan organları 5 hastaya umut oldu.

Aydın'da organ bağışı
banner94
banner26

Enes"in ailesi tarafından bağışlanan organları Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi içerisinden belirlenecek hastalara ulaştırılacak.
4 Nisan 2009 Cumartesi günü Aydın"ın Köşk ilçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralanan Enes Malik Akın, ambulansla kaldırıldığı Aydın devlet Hastanesi"nde 4 gündür sürdürdüğü hayatta kalma mücadelesini bu sabah saatlerinde kaybetti. Yapılan tüm müdahalelere rağmen durumunda bir iyileşme sağlanamayan Enes"in beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine durum Aydın Organ Nakil Koordinatörlüğü'ne bilgi verildi. Şahsın ailesi ile görüşen Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Mehmet Nuri Oğan; Enes"in yakınlarını organ bağışı yapmaları konusunda ikna etti.
Gerçekleşen organ nakli konusunda bilgiler veren Dr. Mehmet Nuri Oğan, “Enes"in yakınları ile görüştüm ve aile organ bağışı yapmayı kabul etti. Yaptığımız ilk tespitler sonucundan şahsın 2 böbreği, karaciğer, kalp ve pankreasının nakil için kullanılabileceğini anlaşıldı. Şimdi bu organların Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi içerisinde kimlere nakledileceğin belirlenmesi için görüşmelerimiz sürüyor. Aciliyet durumuna göre alıcıların belirlenmesinin ardından akşam saatlerinde organların transferini gerçekleştireceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2009, 15:51

banner102