banner218

Aydın'da gıda denetimleri

Aydın’da Mayıs ayında gerçekleştirilen gıda denetimlerinde bozuk olduğu tespit edilen 3 ton 65 kilogram dondurulmuş gıda, içecek ve bakliyat imha edildi.

Aydın'da gıda denetimleri

Mayıs ayı içerisinde Merkez ve tüm ilçelerde rutin denetimlere devam edildi. 5179 sayılı Gıda Kanunu ve ilgili yönetmeliklere bağlı olarak Söke, Kuşadası ve Didim"de faaliyet gösteren gıda satış ve toplu tüketim yerleri İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü Gıda Kontrolörlerince çapraz denetime tabi tutuldu.
Aydın İl Tarım Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ekipler, mayıs ayı içerisinde, satış ve toplu tüketim yerleri ile ilgili 611 adet denetim yaptı. Gıda kontrolörleri 45 adet numune alarak, mevzuata uygun olmayan 19 adet işyerine toplam 21 bin 736 TL idari para cezası uyguladı. Yapılan denetimler sırasında 5 işyerine toplam 14 bin 878 TL idari para cezası uygulanırken, üretim şartları uygun olmayan 3 işyerinin faaliyetine son verildi.
Yetkililer, 5728 Sayılı Kanunla birlikte 5179 Sayılı Gıdaların Üretimi Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Gıda Güvenliği ve Kalitesine Yönelik olarak 2010 yılı “Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının Denetim ve İzleme Programı” ve Aydın İl Tarım Müdürlüğünce riske dayalı ürünlere bağlı yapılan program dahilinde denetim ve kontrollerin devam edeceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2010, 12:15