banner158

Arkeoloji günleri başladı

Kuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği KURED'in üç senedir düzenlediği geleneksel Arkeoloji Günleri bu sene Efes Antik Kenti ile start aldı.

Arkeoloji günleri başladı

Kuşadası, İstanbul ve İzmir'den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. 5 saat süren gezi-konferansa katılan rehberler açıklamalara ilişkin not tuttular, resim çektiler, ses kaydı yaptılar. Kuşadası Rehberler Derneği Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir
"Arkeoloji Günleri" düzenlediklerini, bu etkinlikler kapsamında ören yerlerini kazı başkanları ile gezip yerinde izledikleri konferanslar ile bilgi birikimlerini artırmayı hedeflediklerini söyledi. Arkeoloji Günleri 2010'un Efes ile başladığını kaydeden KURED Başkanı Ali Karapınar, bundan sonra Ayasuluk Tepesi, Priene-Milet-Didim, Menderes Magnesiası, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Nyssa, Metropolis, Claros ve Tralleis ile devam edeceğini söyledi. 2 sene önce ABD'li kruvaziyer müşterileri arasında yapılan ankette Kuşadalı rehberlerin Akdeniz çanağının en iyi rehberleri seçildiğini hatırlatan Karapınar "Bu unvanımızı korumak ve çıtayı daha da yukarı çıkarmak için eğitim gezilerine büyük önem veriyoruz. Bizden bilgiyi esirgemeyen tüm kazı başkanı hocalarımıza minnettarız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2010, 20:58
banner192