banner339
banner313

Apple'ın Türkiye satışlarını durdurması yabancı medyaya yansıdı

Apple dün akşam Türkiye için satışlarını durdurdu. Bugün ise sipariş verilen ürünlerin dahi iptal edildiği bilgisi dolandı. Ülkemizde olan bu durum yabancı medyada yansıdı.

Apple'ın Türkiye satışlarını durdurması yabancı medyaya yansıdı
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Dolar kurundaki çalkalanmalar ve TL'nin dolar karşısında değer kaybetmesi her alanı etkiledi. Buna Apple'ın Türkiye satışları da dahil. Şirket dün akşam Türkiye için satışları durdurdu. Kısa sürede fark edilen ve sosyal medyaya taşınan olay bugün farklı ayrıntılarla şekillendi. Buna göre Apple verilen siparişleri de iptal etmeye başlamış.

Dolar ve TL arasındaki bu fark ve Apple ile ilgili yaşanan durum yabancı medyaya da yansıdı. Yabancı medyada, "Apple, ürünlerinin Türkiye'deki satışını geçici olarak askıya aldı. Haber, ülkenin ekonomik bir krizden muzdarip olduğu ve bölgenin para biriminin önemli ölçüde düştüğü bir sırada geldi. Reuters raporuna göre , Türk lirası bu hafta başında yüzde 15'lik kayda değer bir düşüş yaşadı ve bu da devam eden ekonomik krizi daha da kötüleştirdi. Konu, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın son faiz indirimlerini savunmasıyla ortaya çıkıyor. Cupertino merkezli devin resmi Türkiye mağazası şu an itibariyle yayında ve çalışıyor ancak kullanıcıların sanal sepetlerine cihaz eklemelerine izin verilmiyor." ifadeleri yer aldı.

"Şu anda Türk Lirası yaklaşık 0.078 ABD Doları'na denk geliyor, ancak Cumhurbaşkanı faiz oranlarını yükseltmeyi reddettiği için enflasyon yüzde 20 civarında. Diğer bir deyişle, düşüş eğiliminin daha da devam etmesi bekleniyor. Ne yazık ki, Apple'ın bölge için planları şu anda bilinmiyor, ancak bunun yalnızca iPhone tarafından uygulanan geçici bir önlem olduğunu varsayarsak, mağazaların yakında yeniden açılmasını bekleyebiliriz. Bölgede devam eden ekonomik durumla birlikte, “yakında” hala oldukça belirsiz bir açıklama"
banner218