banner4
banner23

Anıtlar Kurulu Didim'deki iki bölgeyi sit alanı ilan etti

Aydın Anıtlar Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda Didim’deki Gevrek ve Kızılyer mevkilerinde bulunan toplam 2 ayrı parsel 1. ve 3. derece sit alanı olarak tescil edildi.

Anıtlar Kurulu Didim'deki iki bölgeyi sit alanı ilan etti
banner8

Didim Belediye Meclisi Şubat ayı oturumunda Sit alanı ilan edilen yerler görüşüldü. Aydın Anıtlar Kurulu Kararı doğrultusunda Didim’deki Gevrek ve Kızılyer mevkilerinde bulunan toplam 2 adet parsel 1. ve 3. derece sit alanı olarak tescil edildi.
Tescil edilen yerlerle ilgili meclis üyelerine bilgiler veren Didim Belediyesi sanat tarihçisi Başak Kamacı Taptı, “Anıtlar Kurulu Geyrek mevkiinde bazı yerleri 1. bazı yerleri 3. derece sit alanı ilan etti. Bu yerde ekipler inceleme yaptı ve höyük olduğunu belirttiler. Diğer sit alanı ilan edilen yer ise Sağ-Tur sitesinin üst kısmında kalıyor. Toplam sit alanı ilan edilen yer 231,44 hektarlık bir alan. Biz her yıl Emlak vergilerinden belli bir ücret karşılığında İl Özel İdaresine pay gönderiyoruz. Bu anlamda hazırlayacağımız Koruma Amaçlı İmar Planının hazırlanması için İl Özel İdareden kaynak isteyeceğiz. Bunu istememiz için de Belediye Meclisinden karar alınması gerekiyor. Vereceğimiz imar planı kabul edilirse şayet kaynağın yüzde 49 ila yüzde 99 arasında bir tutar İl Özel İdarece verilebiliyor. Şu an çalışmalar sürüyor, net rakamı çıkaramadık. Meclisten karar alınması çalışmalar açısında önemli” diye konuştu.
Konuşmanın ardından karar oy birliğiyle kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2012, 10:12