banner158

AKP'den 'Hayır'

12 Eylül mağdurları için referandumda “Evet” çağrısı yapan AKP’nin, haksız hapis yatanlara, sigorta haklarını tanıyalım” önerisini geri çevirdiği ortaya çıktı

AKP'den 'Hayır'

MHP Milletvekili Ali Uzunırmak yasama yılının başında hazırladığı yasa teklifiyle 12 Eylül"de cezaevinde haksız yere yatanların mağduriyetini gidermek için bir yasa teklifi hazırladı. Uzunırmak, teklifini VATAN"a şöyle anlattı: “Getireceğimiz teklif şunu öngörüyordu: 12 Eylül 1980 askeri darbesinde tutuklanıp, daha sonra beraat eden onlarca insan oldu. Bazıları içerde 3-4 sene haksız yere hapis yattılar. Daha sonra suçsuzlukları anlaşıldı. Bu insanların içerde yattıkları süreler kadar devlet tarafından sigorta primlerinin ödenmesini önerdim. Nasıl tazminatlar ödeniyorsa, bunun yerine belli bir gün sayısı kadar sigorta primi yatırılacak veya borçlanmaları mümkün olacaktı. 19,20 yaşında suçsuz yere hapis yatanlara da yine sigorta başlangıcı hakkı verilebilecekti.” Sigortalılık yaşlarının sonradan çıkan yasalarla yükseldiğini ve bu durumda olan 12 Eylül mağdurlarının da bir defa daha haksızlığa uğradıklarını belirten Uzunırmak, “Bu bir anlamda bir özür niteliği de taşıyacaktı” dedi.

CHP"den tam destek geldi

Uzunırmak önerisini hem AKP Grupbaşkanvekili Nurettin Canikli hem de o dönem CHP Grup Başkanvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu"na götürdüğünü belirterek, şunları söyledi: “Sayın Kılıçdaroğlu SSK Genel Müdürlüğü yapmış bir isim. Kendisine de önerimi anlattım. Çok olumlu yaklaştı, "Hemen yapalım" dedi. AKP"den o dönem önerimi Sayın Nurettin Canikli ile de paylaştım. Ancak iktidar partisi sıcak bakmadı. Kemal Bey"deki ilgi ve heyecanı görmedim. Zaten ilgilenmedikleri için teklif bendeki haliyle kaldı, TBMM"ye sunamadım.”

Vatan

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2010, 09:56
banner192