banner4
banner23

ADÜ Aydın'ın kalkınma motoru oldu

Aydın'da kurulu bulunan Adnan Menderes Üniversitesi, gerek öğrenci ve çalışan sayısı gerekse sürekli büyen yapısı ve 200 milyon lirayı bulan yıllık bütçesi ile kent kalkınmasında en etkili kurum haline geldi.

ADÜ Aydın'ın kalkınma motoru oldu
banner19

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitelerinin, Türkiye'nin en hızlı büyüyen üniversitelerinden biri olduğunu belirtti.
Üniversitede halen 6 fakülte, 3 enstitü, 1 devlet konservatuvarı, 6 yüksekokul, 14 meslek yüksekokulu, 17 de araştırma uygulama merkezinde akademik faaliyet yürütüldüğünü, 2012-2013 akademik yılından itibaren diş hekimliği, iletişim, Aydın iktisat, Söke işletme ve mühendislik fakülteleri ile 2 yeni yüksekokulda öğrenci alımına başlayacaklarını bildiren Birincioğlu, bu yeni akademik birimlerle birlikte bugün 28 bin civarında olan öğrenci sayısının 35 bini geçeceğini kaydetti.
Birincioğlu, ADÜ'nün öğretime başlayacak yeni fakülteler ile birlikte Türkiye'de eğitim kalitesinde belirgin iyileşmelerin yaşandığı üniversiteler arasında yer alacağını ifade ederek, şunları söyledi:
''Geleceğe çok ümitle bakıyoruz. ADÜ, Aydın ve çevresindeki her türlü güzel işin ve projenin içinde yer almaktadır. Gelecek dönemde bölgenin ihtiyaçlarına yönelik önemli gelişmeler olacak. Proje bazlı çok sayıda çalışmamız var. Tarım, turizm, enerji ve antik kentler konusunda ülkede ve uluslararası alanda söz söyleyebilecek bir üniversite haline geleceğiz. Bunların yanında da güçlü bir sağlık eğitimi veren bir okul haline gelmeyi arzu ediyoruz. Tıp fakültesi, diş Hekimliği ve bu alandaki diğer eğitim kurumları sağlık yüksekokulu ve sağlık meslek yüksekokulları ile oldukça iyi bir yere geleceğimizi ümit ediyoruz.''

-Kent ekonomisine 200 milyon lira katkı-

Adnan Menderes Üniversitesi'nin eriştiği büyüklükle Aydın ekonomisine ciddi katkı sağlayan bir kurum haline geldiğini belirterek, üniversitenin Aydın'daki devlet kuruluşları içerisinde oldukça büyük bir bütçeye sahip olduğuna işaret etti.
Birincioğlu, üniversitenin bu yıl sadece bütçesi kent ekonomisine sağladığı katkının 200 milyon lira büyüklüğe sahip olduğunu kaydederek, ''Üniversitenin 135 milyon lira, ADÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin ise 65 milyon lira bütçesi var. Toplamda sadece üniversite bütçesi olarak 200 milyon lira il bazında ekonomiye katkıda bulunuyoruz. Öğrencilerimizin yaptığı katkıyı da katarsak, bu rakam daha da yukarılara çıkmaktadır'' dedi.
Üniversitedeki yeni yatırım planları hakkında da bilgi veren Birincioğlu, ADÜ Merkez Yerleşkesi'nde yaptırılacak merkezi derslikleri ile hastane ek bina inşaatı ve kapalı tribün inşaatı için Kalkınma Bakanlığı'ndan ödenek aldıklarını, yakın dönemde bu üç binanın da ihaleleri gerçekleştirilerek inşaat çalışmalarına başlanacağını sözlerine ekledi.  

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 17:36