banner339
banner313

Adada liman tartışması

Geçtiğimiz günlerde özelleştirme ihalesi iptal edilen Kuşadası Limanı'nın hukuksal durumu, doldurulmak istenen balıkçı barınağının durumu ve yapılmak istenen üçüncü iskele ile yeni çarşı, düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.

banner362
Adada liman tartışması
banner353

Geçtiğimiz günlerde özelleştirme ihalesi iptal edilen Kuşadası Limanı'nın hukuksal durumu, doldurulmak istenen balıkçı barınağının durumu ve yapılmak istenen üçüncü iskele ile yeni çarşı, düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.
Özelleştirme ihalesinin iptali için dava açan eski belediye meclisi üyesi Nilgün Öğünçlü tarafından yapılan davet üzerine bazı sivil toplum örgütleri ile bazı vatandaşların katıldığı toplantıda, hukuksal süreç anlatılarak, limandaki yeni gelişmeler tartışıldı. Derici Otel'de gerçekleştirilen toplantıda eski Belediye Meclisi Üyesi Avukat Nilgün Öğünçlü, hukuksal süreçle ilgili bilgi verdi. Öğünçlü, özelleştirme gününden itibaren başlattıkları mücadele doğrultusunda yargı sürecinin devam ettiğini söyleyerek, "Limanının zelleştirilmesinden sonra içerisine alışveriş merkezi yapılması, Kuşadası ekonomisine darbe vuracak şekilde teorimiz vardı. Gerçekten de bu düşüncemiz sonuç itibarı ile ortaya çıkmış durumda. Şu anda Kuşadası'nın ticari potansiyeli limandaki dükkânlara kaymış durumda. Bu durumdan dolayı Kuşadası esnafı büyük zarar görüyor. Katılmayan olabilir, ama ben bunun önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Liman içerisindeki yapılaşmanın başka sakıncaları da var. Biz mücadele etmiştik.
Kuşadası limanının özelleştirilmesinden hemen sonra hepimizin imar planı yapıldı. Ve bu imar planına açmış olduğumuz davayı kazandık. İmar planı iki kez kazanıldı. Açtığımız dava sonucu imar planını Danıştay iptal etti" dedi.
Daha sonra yeni bir imar planı daha yapıldığını Ege Ports yetkililerinin bu süreçte Surtel Otel'de bir toplantı düzenlediğini hatırlatan Nilgün Öğünçlü, Kıyı Kanunu ile ilgili yeni kanunun çıktığını ve olayın büyük tartışmalara neden olduğunu söyledi. Öğünçlü, "Nitekim kanun çıktı ve biz de bunu yargıya taşımak zorunda kaldık. Yargıda iddiamız yine kabul edildi ve yargı bize çok güzel gerekçeler de sundu. Türkiye'nin önemli hocaları bilirkişi raporu hazırladılar. Ve o rapor doğrultusunda mahkeme imar
planını iptal etti. O iptalden sonra dosya, Danıştay'ın idari dava kuruluna gitti" dedi.

"ÜÇÜNCÜ İSKELEYE EVET, HUKUKSUZLUĞA HAYIR"
Batman'da olduğu için toplantıya katılmayan Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Göreve geldikleri ilk günden itibaren mahkemenin vereceği her kararı uygulayacaklarını çeşitli zamanlarda açıkladıklarını ve buna yükümlü olduklarını anlatan Başkan Altungün, yaşanan hukuksal süreç ile üçüncü iskele yapımının birbirine bağdaştırılmasının yanlış olduğunu söyledi. Altungün, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kuşadası Belediyesi olarak bizden yeni planla ilgili görüşümüzü sordu. Biz de resmi görüşümüzü yazılı olarak bakanlığa gönderdik. Görüşümüzü oluşturmak amacıyla, Mimarlar Odası, Balıkçılar Odası ve başka sivil toplum örgütleri ile tüm belediye meclis üyelerinin katılımıyla bir toplantı düzenledik. Başkan Vekilimiz Ahmet Kireç'in başkanlık ettiği bu toplantıya 50'ye yakın kişi katıldı. Onların görüşlerini de aldık. Bize sorulan birinci ve ikinci iskelelerin uzaması ve
üçüncü iskelenin yapılmasına, yakın bölgemizde kruvaziyer liman kurma çabalarını da dikkate alarak, kruvaziyer turizmin başkenti Kuşadası'nın iddiasını daha da yükseklere çıkacağı inancıyla evet dedik. Yılda 1 milyon 500 bin turistin sadece kruvaziyer limandan girebileceği ve bu potansiyelin Kuşadası'nda var olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle üçüncü iskelenin yapımıyla birlikte mevcut diğer iki iskelenin uzatılmasını kabul ettik. Şu an mevcut liman içinde bulunan işyerleri de dahil olmak üzere, yeni planda yapılması düşünülen işyerlerine ve balıkçı barınağının doldurulmasına da karşı olduğumuzu ikircikli bir tavra girmeden net bir şekilde açıkladık. Bakanlığa gönderdiğimiz yazılı açıklamamızda, bu konuda daha önceden ne söylediysek aynı şeyleri yazılı olarak açıkça beyan ettik. Kuşadası'nı turizm kenti yapma iddiamızı yaşama geçirme konusunda azimliyiz. Yatırımcıya ve halkımıza hiçbir zaman yalan söylemeyeceğimizi, yasaların elvermediği ve onaylamadığı yapılaşmalara da, uygulamalara da karşı olduğumuzu, mahkeme kararlarına sonuna kadar uygulayacağımızı defalarca ifade etmiştik. Görüşümüz hiçbir zaman değişmedi. Bugün yine aynı noktadayız. Kuşadası halkının ekonomik gelişimini sağlamak Kuşadası Belediye Başkanı olarak yasal görevimdir. Şehirle ilgili kaygılarını Derici Otel'deki toplantıda ifade eden bazı hukukçu arkadaşlarımız, bizim Kuşadası'na karşı samimiyetimizi ve rantçılara karşı tavrımızı sanırım inatla anlamak istemiyorlar. Hiç kimse kuşku duymasın, kaygı duymasın. Biz yaptığımız görevin bilincindeyiz. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz."

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2010, 22:18
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k