banner339
banner313

7. Sanat ve Edebiyat günleri

Uluslararası boyuttan ulusal boyuta çevrilen Didim Sanat ve Edebiyat Günleri'nin 7.'si, Apollon Tapınağı'nda 'Afşar Timuçin'e saygı akşamı' ile başladı.

7. Sanat ve Edebiyat günleri
banner401
banner399

Akköy Dergisi öncülüğünde Türkiye Yazarlar Sendikası, Didim ve Akbük Belediyeleri ile Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği'nin desteğiyle yapılan 7. Didim Sanat ve Edebiyat Günleri'nin açılışı, dün akşam saat 20.00'de Apollon Tapınağı'nda gerçekleştirildi. Açılışa Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı ve eşi, Akbük Belediye Başkanı M. Erçin Sandalcı ve eşi, İl Genel Meclis Üyeleri M. Cahit Kaya ve Hasan Yavuz, Belediye Meclis Üyeleri, DİTAB Başkanı Salih Bankoğlu, Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız,
Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Enver Ercan, etkinliğin onur konuğu Prof. Dr. Afşar Timuçin, yazarlar ve Didimliler katıldı. Etkinliğin bu yılki konusu "Kent, Esin ve Şiir" olarak belirlenirken, yazarlar Didim, Akköy ve Akbük'te halka buluşacak.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Akköy Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Güven Pamukçu, 7.'si yapılan etkinliğin Akköy'de doğduğunu belirterek, "Her yıl Nazım Hikmet'in şiirleriyle başladığım konuşmamı bu yıl Didim'e ve güzelliklere ayırdım. Bu etkinliğin yapılmasında emeği geçen ve katılım sağlayan tüm sanatçılara teşekkür ediyorum" diye konuştu.
TYS Genel Başkanı Enver Ercan ise her yıl etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ercan, etkinliğin onur konuğu Prof. Dr Afşar Timuçin ile ilgili olarak da, "Afşar Timuçin hayatında ödün vermeden yaşayan birisi" dedi.
Akbük Belediye Başkanı M. Erçin Sandalcı, dünyada ve Türkiye'de sıkıntılı günlerin yaşandığı bir süreçten geçildiğini ve bu süreçte sanatın ve edebiyatın iç içe olduğu bu etkinliğin daha anlamlı olduğunu belirterek, "Sanatın ve kültürün olduğu yerde barış ve kardeşlik olur. Biz de Akbük Belediyesi olarak etkinliklere ikinci kez katılıyoruz. Bu etkinliklerin daha uzun ve genişleyerek sürmesini diliyorum" şeklinde konuştu.
Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı da, sanatın ve edebiyatın hakim olduğu yerlerde güzelliklerin olduğunu belirterek, bu tür etkinliklerin de bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Kamacı, yerel yönetim olarak sadece sokakları temizlemek, çöp toplamanın belediyenin iş olmadığını kaydederek, "Bu tür etkinliklerde yer alarak, halkın eğitimine ve gelişmesine katkıda bulunmamız gerekiyor. Biz de bu anlamda destek olmaya ve sanatın ön plana çıkması için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
Konuşmaların ardından etkinliğe katılan yazarlardan Güngör Gençay, etkinliğin onur konuğu olan Prof. Dr. Afşar Timuçin'i anlattı. Afşar Timuçin'e saygı akşamı, okunan şiirlerle sona erdi

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 17:11
banner218