Sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarını iyileştirecek kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklif ile sosyal güvencesi olmayanların sağlık hizmet borçlarının 10 bin liraya kadar olan kısmı silinecek.

Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmelerin sonunda kabul edildi.

'İYİLEŞTİRMELER ÇOK YAKIN'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gelişmeyi Twitter hesabından şöyle duyurdu. Bakan Koca, "Sözleşmeli ve kadrolu hekimlerle sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarında önemli iyileştirmeler çok yakın" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME

Teklif ile sağlık çalışanlarının merkezi yönetim bütçesinden ek ödeme alması sağlanacak. Doktorların sabit ek ödeme oranları artırılacak. Aile hekimlerinin uzmanlık eğitimi için tanınan süre 2029 yılına uzatılacak. Böylece uzman olmayan 24 bin aile hekimine yeni bir imkân tanınacak. Doktor ve diş hekimlerinin sabit ek ödemeleri, merkezi yönetim bütçesinden yapılacak.  Doktor ve diş hekimlerine 375 KHK ile belirlenen tutar kadar sabit ek ödeme yapılabilmesi için yüzde 180 oranı yüzde 265 olarak artırılıyor. Eğitim veren öğretim üyeleri de döner sermayeden pay alabilecek.

10 BİN LİRAYA KADAR SİLİNECEK

Teklif ayrıca sosyal güvencesi olmayan vatandaşların sağlık sigortasından yararlanabilmeleri için kolaylık sağlayacak. SGK güvencesi olmayan vatandaşların borçlarının 5 bin lira altında olması halinde silinecek olan madde 10 bin TL olarak değiştirildi. Buna göre; sağlık sigortasından yararlanamayanlara sunulan sağlık hizmet bedellerinden 31 Aralık 2021’e kadar tahsil edilememiş alacak tutarları 10 bin lira ve altında ise tamamı silinecek. 10 bin liranın üstünde olması halinde 10 bin lira düşülerek kalanı tahsil edilecek.