• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Tekel biraya talip oldular

  25.08.2009 16:35
  Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Tekel Bira markasını satın almak istemelerinin nedenini açıklarken, “Tekel biraya, Türkiye'nin ilk bira markası olması ve manevi değeri olan bu markanın tamamen kaybolacak o
  Tekel biraya talip oldular
  Tekel biraya talip oldular Tekel biraya talip oldular Tekel biraya talip oldular

  Rekabet Kurumu'nun, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş'nin Tekel bira markasını Mey Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret A.Ş'den devralmasına ilişkin sözlü görüşme toplantısı Rekabet Kurumu binasında yapıldı.

  Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı başkanlığında yapılan sözlü görüşme toplantısına, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş'yi temsilen, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Efes Bira Grubu Türkiye Bölge Başkanı Semih Maviş ile bazı yöneticiler, Mey Alkollü İçkiler A.Ş'yi temsilen ise şirketin Genel Müdürü Galip Yorgancıoğlu, şirketin hukuk danışmanı Ercüment Erdem ve avukat Ülkü Sakalar hazır bulundu.

  İlk olarak sözü alan Anadolu Efes Biracılık ve Malt sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Tekel biranın Türkiye'nin ilk bira markası olduğunu ancak zaman içinde pazar payını kaybettiğini ve 2007 yılında pazardan çekilmek zorunda kaldığını söyledi.


  Türkiye'nin ilk bira markası olan ve manevi değer taşıdığını düşündükleri Tekel bira markasının tamamen kaybolacak olması nedeniyle Efes olarak Temmuz 2008 yılında bu markaya sahip çıkmaya karar verdiklerini anlatan Özilhan, “Sahip çıkmamızın tek nedeni Türkiye'nin ilk bira markasının yaşatılmasıdır. Bu sosyal sorumluluğun bize ait olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

  Bu konuda Rekabet Kurumu'na başvuruda bulunduklarını, bunun üzerine Kurumun uzmanlarının devir işleminin rekabetçi endişelere neden olacağına dair görüş bildirdiklerini ifade eden Özilhan, şöyle konuştu:

  “Biz rekabetçi endişeler neden olabilecek bir husus olmadığı görüşündeyiz. Zira Tekel markası güçlü bir marka olsaydı bir şekilde pazarda tutunması gerekirdi. Tekel eski bir üründür ve yeni ürünler karşısında zayıf kalmıştır. Dolayısıyla bu markanın Efes'e ek bir güç vermesi görüşünü paylaşmıyorum.”

  Özilhan'ın konuşmasının ardından söz alan Efes Bira Grubu'nun rekabet mevzuatı konusundaki danışmanı Metin Kanmaz, Tekel bira markasının güçlü olduğu, devir işleminin Efes'in pazar payını artıracağı ve potansiyel rekabeti azaltacağı şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

  Haksız rekabetçi endişelerin giderilmesi için Tekel birasının pazar payının 3 yıl boyunca yüzde 1 ile sınırlandırılması konusunda tahhahütlerinin olduğunu anlatan Kanmaz, amaçlarının pazar payını ve güçlerini artırmak değil, bu markayı yaşatmak olduğunu belirtti.

  MEY İÇKİ GENEL MÜDÜRÜ YORGANCIOĞLU

  Mey Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Galip Yorgancıoğlu da Tekel birayı devraldıklarında bu biranın üretiminin yapılmadığını, fabrikalarının kapalı halde olduğunu söyledi.

  Yozgat'ta bulunan fabrikayı çalışır hale getirdiklerini ifade eden Yorgancıoğlu, ancak fabrikadaki teknolojinin çok eski olması, üretime devam etmek için ciddi yatırım gerekmesi nedeniyle bira üretiminden çekildiklerini kaydetti.

  Çok ciddi yatırımlar yaparak markayı gençleştirmeye çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını belirten Yorgancıoğlu, “Markaya bir katkı sağlayamadık, pazar payını büyütemedik. Hiçbir zaman yüzde 1'lik pazar payını yakalayamadık. Bütün bunları bir araya koyduğumuz zaman bu sektörden çıkmaya karar verdik” dedi.

  Mey içki Hukuk Danışmanı Ercüment Erdem de Tekel birasının Efes tarafından satın alınmasının pazarda rekabeti önemli ölçüde etkilemeyeceğini, buna yönelik Rekabet Kurumu'nun benzer kararları bulunduğunu söyledi.

  Bira pazarından çıktıklarını ve bir daha girmeyi düşünmediklerini ifade eden Erdem, Mey Grubu'nun Tekel birası markasını devredememesi halinde Anayasa ile korunan teşebbüs özgürlüğünün kısıtlanmış olacağını kaydetti.

  Konuşmaların ardından Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı, devir işleminin incelenmesiyle ilgili nihai kararın 15 gün içinde taraflara bildirileceğini ifade ederek, toplantıyı bitirdi. / vatan

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim