• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Teke, Kavcar'ı eleştirdi

  10.01.2009 09:35
  Demokrat Parti Aydın İl Başkan Yardımcısı Duran Teke, Aydınpost köşe yazarı Neval Kavcar’ın “DP’nin davası ne?” başlıklı yazısı sonrasında açıklama yayınladı.
  Teke, Kavcarı eleştirdi
  Teke, Kavcar'ı eleştirdi Teke, Kavcar'ı eleştirdi Teke, Kavcar'ı eleştirdi

  Demokrat Parti Aydın İl Başkan Yardımcısı Duran Teke, Aydınpost köşe yazarı Neval Kavcar"ın “DP"nin davası ne?” başlıklı yazısı sonrasında açıklama yayınladı.
  DP"li Teke yaptığı yazılı açıklamada, “Şahsen ilgi ile takip ettiğim Aydın Post'un internet sitesinde Sayın Neval Kavcar'a ait 07/01/2009 tarihli yazısını okudum.Bu yazının bir eleştiri veya araştırma niteliği taşımadığını aksine tamamen bilgisizliğe dayandığını hatta bir kitleye ve onun geçmişine karşı saygı sınırlarını zorladığını düşünüyorum. Takdir edeceğiniz gibi köşe yazısı yazmak hele devamlı da olunca zor ve sorumluluğu ağır bir iştir. Söz söylenir uçar gider ama, yazı yazıldığı yerde varlığına devam eder hatta yıllar sonra da umulmadık bir anda karşınıza çıkma ihtimali de vardır. O nedenle yazarın sağlam bilgi altyapısı, yazdığı konu hakkında yeterli dokümanı, kısacası entelektüel birikimi olması gerekir. Bunlar olmadan yoruma dayanan yazı yazmaya kalkılırsa içerik bilgi değil cehalet saçar. Sayın Kavcar'ın yazısı her yönüyle buna tam bir örnek teşkil eder niteliktedir” dedi.
  Teke açıklamasını şöyle sürdürdü, “Malum yazıda Sayın Belediye Başkanımız İlhami Ortekin"le ilgili bölümüne kendisi tatmin edici cevap verebilecek geniş bilgi ve dokümana sahiptir. Ancak ben Aydın"da yaşayan bir vatandaş olarak diyorum ki Sayın Kavcar Aydın'da yapılanları göremiyor ise o konu kendi sorunudur. Tavsiyem bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesidir. Eğer buradan da sonuç alamaz ise el yordamı ile de olsa Belediyeye ulaşması ve Sayın Başkan"dan merak ettiklerini öğrenmesidir. Sayın Kavcar, bahse konu olan yazısında, demokrat bir aile ortamında büyüdüğünü annesinin Menderes'in uçağının düştüğünde ''Geçmiş Olsun'' telgrafı çektiğini yine Menderes'in idam yıl dönümünde evlerinde matem yaşadıklarından bahsetmiş ama Demokrat Partiyi tanıyamamış. Eğer tenezzül edip de annesine babasına bu matemin nedenini, bu telgrafın çekilme sebebinin ne olduğunu sorsaydı eminim onlar geniş irfanî duygularını da katarak Ona anlatırlardı. Yoksa Neval Hanım 'Milllet Mekteplerinde' okuyup da bu millete sırt çevirenlerden mi, yoksa bu zihniyette olanların değirmenine su taşıyanlardan birimi olduğunda tereddüde düştüm.
  Sayın Yazar ''Yetti gari bu demokrasi duyunca insanın içi bulanıyor'' dedikten sonra da bize de bir ev ödevi vermiş davamızın ne olduğunu öğrenecekmişiz.
  Bildiğim kadarıyla Neval Hanım emekli bir öğretmendir. Hani bilgi donanımı olmayan ama hasbelkader öğretmen olmak zorunda kalan ama geçim sıkıntısı nedeni ile mesleği de bırakamayan bu arada kendini de yetiştirmeyen, ama öğrencilerden soru sorana çabuk davranıp “Bunu sana ödev olarak veriyorum” deyip konudan sıyrılıp kurtulan hızlı eğitim ürünü öğretmenler vardı, ben de emekli öğretmen olduğum ve uzun süre idarecilik yaptığım için bunları çok iyi tanır ve bilirim, tam da onlara benziyor. Bu konuda Demokrat Parti camiasına bu şekilde seslenmek saygı sınırlarını aşan bir bayana yakışmayan davranıştır. Ben de yukarıdaki ''saçmalamaya'' karşı diyorum ki: Bir an Sayın Kavcar'ın dedikleri doğru. Dünyanın çeşitli yerlerinde insanlar canlarından mı bezdiler ki demokrasi uğruna hapislerde çürümeyi göze alıyorlar, idam sehpalarında can veriyorlar ve hala daha vermekteler. Hangi ülke totaliter idarelerle kendi insanlarına refah ve mutluluk getirmiş, insan haysiyet ve şerefi hangi rejimle sağlanmış, insanlar hak ve hukukunu arayabilmiş, keyfi idareden hesap sorulabilmiş, soruları ve konuyu uzatmak mümkün. Bunlara Sayın Yazarın kafa yorması paranoyalara kapılmadan bunları araştırması bu konularda yazılan eserleri incelemek suretiyle doğru bilgiye ulaşmasını tavsiye ediyorum. Biz yolumuzun ve rotamızın ne olduğunu biliyoruz.Bu konuda ödev yapmaya hiç ihtiyacımız yok.Dilerse Neval Hanım yukarıda demokrasi konusunda sıralanan konularda kendi kendine ödev vererek kendini yetiştirebilir. Bizim hiç kimseye doğruluğu ispatlanmış konularda ödev verme saygısızlığımız olamaz. Ayrıca Merhum Menderes hakkında söylenecekler söylenmiş yazılanlar da fazlasıyla yazılı basında yer almış kısaca Menderes hem devletçe hem millet vicdanında yargılanmış ve aklanmıştır .Artık millet vicdanında hakettiği yeri almıştır.Bundan sonrası laf-ı güzaftır.”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim