İngiltere'de insan hayatı açısından riskler barındıran ve doğayı kirleten plastik ürünlerin kullanımını daraltmaya devam ediyor. Ülkede tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımına getirilen yasak, 1 Ekim Pazar gününden itibaren uygulanmaya başlayacak.

KARARIN İSTİSNASI DA VAR

BBC'nin haberine göre, yasak kapsamında satıcılar, paket servis restoranları ve diğer ikram servisleri plastik çatal, bıçak, kaşık, strafor tabak ve kaseleri kullanamayacak. Ancak önceden paketlenmiş ve hazır gıdalarda kullanılan plastikler yasak kapsamına alınmadı. Yani lokanta ve paket servisler, gıdaları önceden paketlemek için plastik tabak, tepsi ve kase kullanmaya devam edebilecek.

Hükümet bu ürünlerin "ambalaj" kapsamına girdiğini ve başka kurallarla düzenleneceğini söylüyor. Bu ambalaj atıklarıyla başa çıkmanın maliyetinin yerel yönetimlerden, ambalaj üreticilerine kaydırılması hedefleniyor.

DOĞADA ÇÖZÜNMESİ YÜZYILLARI BULUYOR

Hükümet, yeni yasağın "2042 yılına kadar, tüm kaçınılabilir plastik atıkları ortadan kaldırma yolculuğunun büyük bir adımı" olduğunu söylüyor. Plastiğin doğada çözünmesi yüzlerce yıl alıyor, suyu kirletiyor ve sera gazı salımına da neden oluyor.

İşte THY'nin yeni reklam yüzü İşte THY'nin yeni reklam yüzü

İngiltere'de geçen yıl da tek kullanımlık plastik pipetler, karıştırıcılar ve plastik içeren kulak pamukları yasaklanmıştı.