• BIST 95.522
 • Altın 276,551
 • Dolar 5,7158
 • Euro 6,3462

  TCMB Başkanı Çetinkaya, enflasyon raporunu açıklıyor

  31.07.2018 11:14
  TCMB, yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklıyor. Yıl sonu için halihazırda yüzde 8.4 olan enflasyon tahmininde yukarı yönlü revizyona gidilecek
  TCMB Başkanı Çetinkaya, enflasyon raporunu açıklıyor
  TCMB Başkanı Çetinkaya, enflasyon raporunu açıklıyor TCMB Başkanı Çetinkaya, enflasyon raporunu açıklıyor TCMB Başkanı Çetinkaya, enflasyon raporunu açıklıyor

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklıyor. 2018 yıl sonu için halihazırda yüzde 8.4 olan enflasyon tahmininde yukarı yönlü revizyona gidilecek.

  Enflasyon raporuna ilişkin sunum yapan TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

  - Küresel büyüme yılın ilk yarısında istikrar kazandı ve gücünü korumaya devam etti.

  - 2018 yılının ikinci çeyreğinde küresel finansal piyasalarda dalgalanmalar artarken, Türkiye'nin risk pirimi ile döviz kurlarına dair göstergeler diğer gelişmekte olan ülkelere göre olumsuz bir seyir izledi.

  - Sıkılaşan finansal koşullara paralel olarak kredilerin büyüme hızı ikinci çeyrekte gerilemeye devam etti.

  - İktisadi faaliyet yurt içi talepteki yavaşlamaya bağlı olarak ikinci çeyrek itibarıyla dengeleme eğilimine girerken, turizmdeki güçlü toparlanmanın katkısıyla net ihracatın büyümeye desteği sürdü.

  - Toplam talep koşullarının enflasyon üzerindeki etkisi ikinci çeyrek itibarıyla kademeli olarak zayıflamaya başlamakla birlikte, maliyet yönlü baskılar ve bozulan fiyatlama davranışları enflasyon görünümünü olumsuz etkiledi.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim