Dünya İstanbul'u takip etti! Sahne şovu nefes kesti Dünya İstanbul'u takip etti! Sahne şovu nefes kesti
Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu Sarayburnu'ndan hareket etti. Gemi İstanbul Boğazı'ndan geçerek Cumhurbaşkanını Erdoğan'ı selamlayacak.

17 Nisan'da Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açılan dünyanın ilk SİHA gemisi ve Türkiye'nin en büyük askeri gemisi olan TCG Anadolu sabah saat 10.00 sıralarında Sarayburnu'ndan hareket etti.

İstanbul Boğazı'ndan geçecek TCG Anadolu gemisi, Dolmabahçe'de 21 pare top atışı ve çimariva ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı selamlayacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE VATANDAŞLARI SELAMLAYACAK

Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından dün yapılan paylaşımda, "Gücümüze güç katan TCG ANADOLU, yarın saat 12.00'de uçaklarımız ve helikopterimizle birlikte İstanbul Boğazı'ndan geçiş yaparak halkımızı selamlayacak. Tüm halkımızı Avrupa ve Asya sahillerine bu özel anın gururunu paylaşmaya davet ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

DÜNYANIN İLK SİHA GEMİSİNİN ÖZELLİKLERİ

Tuzla`daki Sedef Tersanesi`nde inşa edilen TCG Anadolu, 230 metre uzunluk, 32 metre genişlik ve 9 bin 200 metre kare büyüklüğe sahip. Uçuş güvertesinin yer aldığı gemiye aynı anda 6 helikopter iniş ve kalkış yaparken, SİHA`lar da konuşlanabiliyor.

1200 askeri personelin bulunduğu TCG Anadolu, 30 yataklı hastaneye ve 2 ameliyathaneye sahip. TCG Anadolu, amfibi harekat ve hava harekatı başta olmak üzere insani yardım ve kontrol gemisi görevlerinde de kullanılabilecek.

27 bin 500 ton deplasmanı ile Türk donanmasının en büyük savaş gemisi olma özelliğine sahip gemide 11 güverte, 6 stoplu uçuş platformu, hangar, hafif ve ağır güvertelerine 4 mekanize çıkarma gemisi konuşlanabilecek havuz bulunuyor.

Askeri gemi, ağır ve hafif araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), 15 römork ve 33 muhtelif araç taşıyabilme özelliğine sahip. TCG Anadolu, gemi yakıt ikmali yapmaksızın Türkiye`den Japonya`ya ya da Avusturalya`ya intikal edebiliyor.