• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  TBMM'de küfürlü kavga

  10.06.2008 20:16
  AKP'lilerle DSP'liler birbirine girdi.
  TBMMde küfürlü kavga
  TBMM'de küfürlü kavga TBMM'de küfürlü kavga TBMM'de küfürlü kavga


  TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'nin grup önerisi görüşülürken tartışma yaşandı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli'ye, ''Siz kendi başınıza bir şey yapamaz mısınız, asalak olmak zorunda mısınız?'' dedi.

  Genel Kurulda, TBMM Danışma Kurulunda uzlaşma sağlanamaması üzerine, AK Parti'nin gündem ve çalışma saatlerine ilişkin grup önerisi görüşüldü. DSP'li İçli'nin öneri aleyhinde yaptığı konuşma sırasında çıkan tartışma, verilen aranın ardından da devam etti.

  TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, aranın ardından birleşimi açarken, grup önerisi üzerindeki görüşmelerin tamamlandığını söyledi. Oturduğu yerden ayağa kalkarak Başkanlık Divanının önüne gelen DSP'li İçli, konuşma süresini tamamlamadığını belirterek, kendisine söz verilmesini istedi.

  Mumcu'nun, ''Konuşmanızı tamamladığınızı varsayıyorum'' demesine itiraz eden İçli, konuşmasını tamamlamak istedi. Mumcu'nun söz vermesiyle yeniden kürsüye gelen İçli, Parlamentoda düşünce özgürlüğüyle ilgili yasalar çıkarılırken kürsü dokunulmazlığı olan bir milletvekilinin konuşmasının engellendiğini ileri sürdü. İçli, Parlamentonun yetkisinin sınırlandırılmasını savunmadığını da belirtti.

  -''UTANÇLA İZLEDİM''-

  AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İçli'nin, ''Parlamentonun iradesini hiçe sayan'' bir konuşma yaptığını belirterek, ''Anayasa Mahkemesinin verdiği karara hepimiz uymak zorundayız. Saygı duyarız veya duymayız. Ama nasıl ki yasama organının verdiği karar tartışılıyorsa, Anayasa Mahkemesinin verdiği karar da her zaman tartışılabilir'' dedi.

  Herkesin Anayasaya bağlı olmak zorunda olduğunu kaydeden Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Anayasa Mahkemesi, 411 milletvekilinin gizli oyuyla, 400 milletvekilinin teklifiyle, kimin hangi partiden olduğu belli olmadan; AK Parti'den, CHP'den, MHP'den, DTP ve diğer partilerden 411 milletvekilinin özgür iradesiyle verdiği bir oy ortada... Ama 411 milletvekilinin yasama görevini yerine getirirken, Anayasa Mahkemesinin yetki aşımını ortaya koyup, burada sayın milletvekilinin, Anayasa Mahkemesinin bizlerin özgür iradesine vurduğu bu gemi açıkça savunmasını, milletvekilleri adına utançla izledim. Seçilememişsizin, gelip bir partinin sırtına binmişsiniz, bir partinin imkanlarıyla seçilmişsiniz. Şimdi de konuşma hakkını elde edememişsiniz, yine bir partinin imkanlarıyla gelip burada konuşuyorsunuz. Allah aşkına siz kendi başınıza bir şey yapamaz mısınız? Muhakkak asalak olmak zorunda mısınız?''

  -MUMCU, ELİTAŞ'TAN ''ASALAK'' İFADESİNİ DÜZELTMESİNİ İSTEDİ-

  Elitaş'ın konuşmasına DSP'li ve diğer milletvekilleri tepki gösterdi. Oturdukları yerden kalkan DSP'li milletvektillerine, AK Parti'liler de tepki gösterdi. Elitaş, Mumcu'dan İçtüzüğü uygulamasını isteyerek, ''İçtüzüğü uygulamadığınızdan dolayı, gerekli gereksiz çeşitli konularda milletvekilleri görüşlerini ifade ediyorlar ve TBMM'yi olmadık şekilde geriyorlar'' dedi.

  Mumcu, Elitaş'a, ''Sizi İçtüzük gereği temiz dil kullanmaya davet ediyorum. 'Asalak' kelimesini sehven söylediğinizi belirtip düzeltin'' dedi. Elitaş, sözlerini düzeltmeden yerine oturdu.

  Genel Kurulda karşılıklı laf atmalarla süren tartışmalar sırasında AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, DSP'lilerin üzerine yürümek istedi. TBMM İdare Amiri Hüsrev Kutlu ve bazı milletvekilleri, Daniş'e engel oldu. Daniş, DSP'lilere, ''Kimin asalak olduğu belli...'' diye laf attı.

  AA

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim