• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Tayyip Erdoğan'dan Uludere ve memur zammı açıklaması

  25.05.2012 07:16
  Başbakan Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in 34 vatandaşın hayatını kaybettiği Uludere olayıyla ilgili açıklamalarını doğru bulmadığını söyledi.
  Tayyip Erdoğandan Uludere ve memur zammı açıklaması
  Tayyip Erdoğan'dan Uludere ve memur zammı açıklaması Tayyip Erdoğan'dan Uludere ve memur zammı açıklaması Tayyip Erdoğan'dan Uludere ve memur zammı açıklaması

  Bu meselenin gündemde tutulmasının acılı aileleri üzeceğini belirten Erdoğan, 'şu general, bu subay' gibi yaklaşımların da yanlış olduğunu ifade etti. Böyle açıklamaların 'terörden yana olanları ve terör odaklarını çok daha güçlendireceği'ne dikkat çeken Başbakan, "Biz PKK'nın ekmeğine yağ sürecek değiliz arkadaşlar. Terör örgütü her zaman propagandasının yapılmasından hoşlanır. Biz propagandasının yapılmasına el, ayak, dil mi olalım? Bu konuya nokta koyuyorum" dedi. 

  2014 seçimlerine götürecek yeni yönetimi kongrede belirleyeceklerini anlatan Erdoğan, 'üç dönem' sıkıntısı olmayanların yönetimde yer almasına sıcak baktıklarının altını çizdi. Üç dönem milletvekilliği yapan bakanların belediye seçimlerinde aday gösterilmesine de yeşil ışık yaktı.

  Başbakan Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'dan ayrılmadan önce beraberindeki gazetecilere iç gündemi değerlendirdi. Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle:

  İçişleri Bakanı'nın Uludere konusunda açıklamaları oldu. "Vur emrini görüntüleri değerlendiren komutan verdi" dedi.

  Bu konuyla ilgili sizlerden çok daha farklı bir lojistik destek bekliyorum. Lojistik destek şudur. Bu konuda idarî ve adlî süreç başlamıştır, devam ediyor. Olayı ortaya çıkaracak adlî ve idarî yargıdır. Genelkurmay'ımız takipçisidir, Adalet Bakanlığı'mız takipçisidir. Belgeler gereken makamlara verilmiştir. Süreç devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak açıklamamı yaptım, sizlerle paylaştım. Arkadaşlarımın da bu konuda açıklama yapmasını doğru bulmuyorum. Ne kadar konuşursak gündemde kalmaya devam edecek ve yaralı olanları üzecektir. Olay adlî ve idarî mercilerdedir. 'Şu general, bu subay' gibi yaklaşımları da doğru bulmuyorum. Terörden yana olanları, terör odaklarını çok daha güçlendirir. Biz PKK'nın ekmeğine yağ sürecek değiliz arkadaşlar. Terör örgütü her zaman propagandasının yapılmasından hoşlanır. Biz propagandasının yapılmasına el, ayak, dil mi olalım. Olmayalım. Teröre güç kazandırmak gibi bir şey içinde olmayız. Bu konuya nokta koyuyorum.

  BDP'li Hasip Kaplan, "Bu açıklamayı yapan hangi hayvan?" dedi. Bir gazete, İçişleri Bakanı'nı odun olarak gösteren bir haber yaptı?..

  Bizim medyamızın geldiği noktayı göstermesi bakımından önemli. Bir, medya bu tür şeyleri, yeri geldiği zaman karikatürde, her şeyler yazılır, çizilir. Veyahut da medya mensubuna, siyasetçiye karşı her türlü yaklaşım serbesttir, 'ağır hakarete girer' diye. İki, öte yandan da, siyasetin kalibresi, kalitesi böyle ortaya çıkıyor. TBMM'ye girmiş bir milletin vekili, bu lafı kullanıyorsa o millete layık değildir. Çünkü, benim milletim buna layık değildir. O kürsü buna müsaade etmez ama kürsü dokunulmazlığı var diye o kürsüyü o adi emelleriniz için kullanıyorsanız, millet ona müsaade etmez.

  BDP milletvekillerinin Adalet Bakanı'na ziyaret talebi tartışmaya yol açtı. BDP ile müzakere yolunu siz açmıştınız. Bundan sonra nasıl sürecek?

  Bakın bu konuda da ilkeli olmak farklı bir şey. BDP filan bunlar parti olamadı. Parti olmaya da niyetleri yok. Parlamento kürsülerinden yaptıkları konuşmalar da onu gösteriyor, bu milletvekili dili değil. Bunların siyasetteki temsilcileri ile müzakere ederim ama terör örgütüyle de mücadele ederim. Ben hâlâ aynı noktadayım. BDP'nin gelmesi, gitmesi derdinde değiliz. Gelsen ne olur gelmesen ne olur? Cirmin kadar yer yakar.

  BDP'li vekiller her sıkıştıklarında İmralı'ya gitmek istiyor. Bundan sonra İmralı kesinlikle yok mu?

  Böyle bir müsaadeyi vermemiz söz konusu değil. Bunlar spekülatiftir. Spekülatörler silsilesine fırsat veremeyiz.

  Kürecik Radar Üssü, son Şikago zirvesinde NATO'ya devredildi. Oysa anlaşma, eylülde Dışişleri Müsteşarı ve Amerikan Büyükelçisi arasında yapılmıştı ve gizliydi. Eylül ayı ile mayısa kadar geçen sürenin özel bir önemi mi vardı?

  Kürecik olayı NATO konsepti içinde yapılmış bir anlaşmadır. NATO konsepti içinde oranın ağırlıklı maddî yükünü alan kim olmuştur, Amerika'dır. NATO bunun yönetimini alacak. Başta Türkiye- Amerika olduğu gibi buna başka ülkeler de dahil edilecek. Türkiye, Amerika, Almanya başından beri bu işin içindeler. Önümüzde Şikago zirvesi vardı. Zirvede de gündeme gelmek suretiyle NATO'ya devredilmesi planlarımızı yapmıştık. Bir yandan da radar üssünde çalışmalar devam ediyor. 10 yıldıza çıkarılması da önemli adımdır. 2 tane tüm general, 2 tane tuğgeneral olacağı gibi daha da artma noktasına gelecek. Bu, Türkiye'nin NATO içinde, yönetimde ağırlığını artıracaktır.

  Bunun parlamentoda tartışılması daha doğru olmaz mıydı?

  Devletlerin gizlilik amaçlı işleri vardır, gizli olmayan vardır. Bunu tartışan muhalefet ya da anamuhalefet kendi parti çalışmalarını A'dan Z'ye şeffaf yapabiliyorlar mı? Mümkün değil. Bir ailenin bile gizli olan, olmayan şeyleri vardır. Biz devletiz. Belli bir yere kadar gizli olarak gidebilir, sonra gizliliği ortadan kalkabilir. İlk iş olarak CHP, milletvekillerini Malatya'ya göndermiştir. Dostlar alışverişte görsün. NATO içinde ağırlığı olan ülkeyiz. 20 yıl önce Amerika'ya 'Go home' diyenler, Amerika' ya 'Welcome' demiştir.

  Memur maaşlarına müdahaleniz söz konusu olacak mı?

  Hiçbir müdahalem söz konusu değil. Memurlara toplu sözleşme hakkını veren parti biziz. Daha ilk toplu sözleşmede memur sendikalarının bu yaklaşımı bizi üzmüştür. Millet adına hareket ediyoruz, kendi adımıza değil. Bu sendikalar sadece kendi menfaatleri adına hareket ediyorlar. Enflasyona işçimizi, memurumuzu ezdirmeyeceğiz. Enflasyon üzerinde bir zam yaptıysak onu geri almayacağız. Burada '3,5+4' denilmiştir. Nihai neticesi bu demek değildir. Yıl sonu itibarıyla tek haneliye 7,5'in altına düşmezse örneğin 1 puan kaldıysa biz ödeyeceğiz. Enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bakıyorsunuz 7,5-7,5, 10-10, 15-15 nereye gidiyorsun kardeşim? Bizi Yunanistan mı yapmak istiyorsunuz? İspanya'nın durumuna mı düşürmek istiyorsunuz? Öğretmenlerle ilgili bir teklif var. Onlara ek ödenek olarak re'sen 100 lira daha verelim. Bir öğretmen en düşük olanı bin 624 lira alıyor. Haftada 15 saat için.. Peki düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Biri 2 ay, düz memur 20 gün. Bu haksızlık değil mi? Bundan sonraki süreç hakem heyetine gidiyor. Nihai kararı verecek.

  Silahlı predatör işinde bir gelişme olacak mı? Sayın Cumhurbaşkanı ile konuştunuz mu?

  Seçim öncesi Kongre'den böyle bir karar çıkmaz. Ama kovalıyoruz.

  Satın alma olmazsa kiralama denilmişti?

  O silahsızlar için. Silahlıyı Amerika sadece İngiltere'ye veriyor. Çok zorlanırsa da İsrail'e veriyor.

  Kongrede tüzük ve yönetimde değişiklik olacak mı?

  Kongrede şüphesiz ki bazı değişiklikler yapacağız. MKYK'mızda ve MYK'mızda olacak. 3 dönem milletvekilliği olayı, bu değişiklik için teşvik edici olacaktır. Bu kongre ile partimiz 2014-2015 seçimlerini yapacak. Onu görerek bu değişikliği yapmamız lazım. Yeni gelecek ekip 2014 seçimlerini çıkaracak ekip olacak.

  3 dönemi tamamlayan bakanların yerel yönetimlere kaydırılması söz konusu olabir mi?

  Olur, niye olmasın? Kamuoyu araştırmalarıyla filan bu tür fısıltılar geliyor. Bunların çalışmaları yapılır. Atılması gereken adımlar atılır. Yerel yönetimlerde de başarılı olacak, iyi performans ortaya koyan arkadaşlarımız...

  Mavi Marmara 'yla ilgili iddianame kabul edildi. Nasıl takipçisi olacaksınız? İsrail'de yeni bir hükümet yapısı ortaya çıktı. Yeni bir temas trafiği var mı?

  Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı olarak takibindeyiz. Bizzat şahsım olarak takibindeyiz. Bu konuda kararımız açık ve nettir. Ben bu görevde olduğum sürece bu taleplerden geri adım atmamız mümkün değildir. 3 talebimiz bellidir. Bunlardan birisi özürdür. Bizim muhalefetimiz, İsrail halkına değildir. Doğrudan İsrail yönetiminedir. İsrail yönetimi Türkiye'den özür dileyecektir. Şehitlerimizin ailelerine tazminattır. Filistin'den ambargo kalkacaktır. Bu üçü yerine gelmezse ilişkilerin normalleşmesi mümkün değildir. Yeni İsrail yönetimi ne getirir ne götürmez bilinmez. Adım atacaklarsa oturur konuşulur.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim