Sosyal medyanızdaki paylaşımların bile risk taşıyabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, SMS’lerden Wi-Fi ağlarına, konum paylaşımından tarama geçmişinize birçok noktada hack’lenmeye karşı çeşitli adımlara dikkat edilmesini salık veriyor.

Tatil organizasyonu yapan kişileri yanıltarak gelir elde etmek isteyen siber suçlularla mücadele için şu yöntemleri uygulayın:

Üyeliklere giriş yapmak için çok faktörlü doğrulama sistemleri kullanmak

Kullanıcı adları ve şifreler e-posta, online bankacılık ve sosyal medya hesapları gibi önemli üyelikleri korumaya yetmiyor. Yaz tatili için çıkılan yolculukta da anlık gelişebilen durumlarda kamuya açık ve siber saldırganların kol gezdiği bir Wi-Fi ağına bağlanılabiliyor. Bu gibi durumlarda hesaplarınıza giriş yapmak için SMS ile gönderilen kod gibi çift veya daha fazla faktörlü doğrulama sistemlerini kullanarak üyelikleri tamamen ele geçirilmesinin önüne geçilebiliyor.

İndirilen uygulamaların güvenlik kısmını incelemek

Uygulamaların verimli bir şekilde çalışabilmesi için akıllı cihazların bazı alanlarına erişebilmesi gerekiyor. Bu da o alandaki verilere doğrudan erişim anlamına geliyor. Bu yüzden uygulamaların güvenlik ilkeleri ve ihtiyaç duyduğu konum, aramalar, sosyal medya üyeliklerine giriş gibi erişimleri önceden incelemek ve her otomatik talebi kabul etmemek çok önemli.

Konum hizmetlerinizi yönetmeyi elden bırakmamak

Konumunuzu takip eden uygulamalar bilinmeyen yerlerde yolu bulabilmek için kritik bir öneme sahip. Ancak bulunan konumu da siber saldırganların görmesini sağlayabiliyor. Bu yüzden konum bilgisini paylaşan uygulamaları yakından takip etmek ve konum takibini kullanılmadığı zaman kapatmak, ayarlarda “sürekli takip et” seçeneğine yönelmemek siber saldırganların önünü etkili bir şekilde kesebiliyor.

Bir hesaba girmek için genel kullanıma açık cihazları kullanmamak

Günümüzde havaalanı, otel lobilerinde ve internet kafelerde birçok kişinin kullandığı akıllı cihazlar bulunuyor. Bu yüzden bu cihazlardan işlem yapıldığında cache, tarayıcı geçmişi ve diğer tüm geçici dosyaları bilgisayardan silmek, cihazın girilen şifreleri kaydetmesine izin vermemek veya gizli modda kullanmak çok önemli.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlara dikkat

Kişilerin evde olmadığını veya başka şehirde olduğunu belirten paylaşımlar, onları hedef alan saldırganlara işlerine yarayacak bilgiler verebiliyor. Bu noktada fazla bilgi içeren paylaşımları herkesin göreceği şekilde yapmamakta fayda var.

Cihazlar mutlaka yedeklenmeli

Günümüzün en önemli varlıkları arasında bulunan verilerin sıklıkla yedeklenmesi çok önemli. Daha kullanıcı dostu imkanlara sahip yedekleme araçları da bu süreci fazlasıyla kolaylaştırıyor. Birçoğu yedeklemeyi otomatik olarak da bulut ortamında yapıyor. Böylece akıllı cihazın başına bir şey geldiği zaman veriler kaybolmuyor. Kolayca geri yüklenebildiği için dijital hayat kesintiye uğramıyor.