• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Tartışmalı cemevi kararı

  08.08.2009 14:26
  Aydın İl Genel Meclisi, belediye mücavir alanları dışında kalan yerlerde bulunan cemevlerinden elektrik, su, çöp ve atık su parasının alınmaması; buraların bakım, onarım ve inşaatlarına yardım edilmesi yönünde karar aldı. AK Parti grubu ise Vali'nin karar
  Tartışmalı cemevi kararı
  Tartışmalı cemevi kararı Tartışmalı cemevi kararı Tartışmalı cemevi kararı

  Aydın İl Özel İdaresi Toplantı Salonu'nda yapılan İl Genel Meclisi'nin ağustos ayı dördüncü toplantısında; CHP Kuşadası İl Genel Meclisi Üyesi Kurtuluş Geyik'in, ildeki cemevlerinin resmi ibadethane olarak kabul edilerek camiler gibi elektrik, su, çöp ve atık su parasının alınmaması ve yapımı devam eden cemevlerinin inşaatlarına bütçeden pay verilmesi yönündeki önergesi ile ilgili komisyon raporları görüşüldü.
  Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, İl Özel İdaresi Kanunu'nda cemevlerine yardım yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgiye rastlanmadığı belirtildi.
  Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan raporda da, Aleviliğin İslam dininin bir gerçeği olduğu vurgulanarak, bu inançtaki insanların ibadetlerini yaptıkları yerlerin, diğer ibadethaneler gibi bakım ve onarımlarına kaynak sağlanması ve desteklenmesi gerektiği ifade edildi.
  Kültür ve Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan raporda ise Kuşadası ve Didim Belediyesi'nin yaptıkları gibi atık su ve su paralarını almamalarının diğer belediyelere örnek teşkil etmesi gerektiği vurgulanarak, belediye mücavir alanlarının dışında kalan cemevlerinin de bakım ve onarımlarının İl Özel İdaresi'nce desteklenmesi gerektiği belirtildi.

  CHP VE MHP'Lİ ÜYELERİN OYLARI İLE KABUL EDİLDİ
  Plan ve Bütçe Komisyonu'nun raporu mecliste yapılan oylamada oy birliği ile kabul edilirken, Hukuk ve İnsan Hakları ile Kültür ve Turizm Komisyonu raporları nedeniyle tartışma yaşandı.
  AK Parti grubu, 5302 sayılı Yasa ve Köylere Yardım Yönetmeliği doğrultusunda cemevlerine yardım yapılmasının mümkün olmadığını ve cemevlerinin ibadethane olarak sayılmadığı belirtilerek, bu yönde alınacak bir kararın İl Genel Meclisi'nin görevleri arasında bulunmadığını kaydetti.
  Raporları destekleyen CHP ve MHP grupları ise Alevilerin ibadet yerlerinin cemevleri olduğunu ve cemevlerinin hiçbir inanca alternatif olmadığını vurgulayarak, Alevilere karşı ayrımcılık yapılmaması gerektiği belirtildi. AK Parti ile CHP ve MHP'li üyeler arasında yaşanan tartışmaların ardından, raporlarda yer alan ibadethane kısımları çıkarıldı.
  Değiştirilen halleriyle raporlar, CHP ve MHP'li üyelerin oyları ile oy çokluğu ile kabul edildi.

  "ALINAN KARAR YASAL DEĞİL"
  Aydın İl Genel Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Ünal Sarıoğlu, mecliste cemevlerine yardım edilmesi ile ilgili alınan kararın Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş tarafından onaylanması durumunda Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuracaklarını belirtti.
  Aydın İl Genel Meclisi'nde alınan bu kararın yasal olmadığını iddia eden Sarıoğlu, kararların oylaması sırasında AK Parti grubunun karşı oy kullandığını, Vali Coş'un kararı onaylamayarak meclise geri göndereceğine inandıklarını ifade ederek şunları söyledi: "5302 sayılı Yasa ve Köylere Yardım Yönetmeliği doğrultusunda cemevlerine yardım yapılması mümkün değil. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da belirttiği üzere cemevleri ibadethane olarak sayılmıyor. Bu yüzden Valimizin bu kararı onaylamaması gerekiyor. Eğer valimiz kararı onaylarsa Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuracağız. Bu konuda kendi hukuk komisyonlarımızla görüşmelerimizi sürdürüyoruz."

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim