• BIST 108.489
 • Altın 151,165
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Tariş'ten değerlendirme

  27.06.2008 08:28
  TARİŞ İncir Birliği Dış Satışlar Müdürü Banu Er, Türkiye’de mevcut iklim yapısı bakımından kalitesi yüksek ve çeşidi bol tarımsal ürünlerin elde edilebildiğine işaret etti.
  Tarişten değerlendirme
  Tariş'ten değerlendirme Tariş'ten değerlendirme Tariş'ten değerlendirme

  TARİŞ İncir Birliği Dış Satışlar Müdürü Banu Er, Türkiye"de mevcut iklim yapısı bakımından kalitesi yüksek ve çeşidi bol tarımsal ürünlerin elde edilebildiğine işaret etti. Buna karşılık tarım ve tarımsal sınai ürünlerinin pazarlanmasında malların hak ettiği kalite primini elde edemediğinin altını çizen Er, daha düşük katma değer seviyeleriyle yetinmek zorunda kaldığımızı belirtti.
  Yurtdışı piyasalarda sınırlı sayıda ürün haricinde Türkiye markası oluşmamış olduğundan söz eden Banu Er, Türk menşeli ürünlerin yeteri kadar bilinmemekte olduğunu söyledi. Coğrafi işaretin eşyaların üzerinde kullanılan ürünün belli bir coğrafi bölgeden kaynaklandığını tanımlayan ve ürünün kalitesi, ünü veya diğer karakteristik özelliklerini belirli bir coğrafi bölgeden kaynaklandığını işaret eden bir hak olduğunu belirten Er, “Coğrafi işaretler, tarım ürünleri gibi çeşitli ürünler için kullanılabilmekte. Coğrafi işaretlerin kullanımı tarım ürünleri yada alkollü içkiler ile sınırlı olmamakta. Aynı zamanda coğrafi işaretler bir ürünün, ürünün kaynaklandığı yerde bulunan özel üretim becerileri ve gelenekleri gibi insani faktörler nedeniyle oluşan özel niteliklerini de vurgulayabilir. Coğrafi işaret ülkemizin sahip olduğu kuru incir gibi eşsiz kalitede tarımsal değerlerin hak ettiği değeri bulmasını sağlayabilecek bir araçtır. Patent, endüstriyel tasarım ve marka gibi bir sınai mülkiyet hakkı olan coğrafi işaret, ürünlerin yerel özelliklerine uygun üretildiğini garantilemekte ve böylece ürünler için katma değer sağlamakta. Bölgesel kalkınmayı destekleyen coğrafi işaret, ihracatta güven ve kalitenin ön plana çıkmasını sağlayan bir unsurdur” dedi.
  Coğrafi işaretin tüketicinin, ürünün ve üreticinin korunması anlamında önemli bir yere sahip olduğuna değinen Er, tescil sayesinde ürünün özelliklerinin bozulmasının engellendiğini ve ürün güvenliğin sağlandığını savundu. Bu yönüyle tescilin tüketiciler için de bir güven ve kalite unsuru olduğuna dikkat çeken Er, “Tüketiciler coğrafi işaretlerden dolayı ürüne daha fazla para ödemeyi göze almakta. Bir ülkenin ne kadar fazla ürünü uluslararası üne sahipse ve taklitleri yapılıyorsa söz konusu ülke getirilecek ilave korumadan o kadar fazla yarar sağlayacaktır. Küresel rekabetin olduğu günümüzde firmalar fark oluşturarak ön plana çıkabilmekte. Bu ön plana çıkma sınaî mülkiyet haklarının etkin kullanımı ile olabilmekte. Rakiplerinden farklılaşma sağlamakta ve karlılıklarını artırmakta. Markalaşma bir ürünün yaşam süresinin uzaması için olmazsa olmaz bir koşuldur. Coğrafi İşaret de eğer doğru kullanılırsa markalaşmaya büyük katkı sağlar” diye konuştu.
  COĞRAFİ İŞARET KURU İÇİN YENİ PAZARLAR OLUŞTURACAK
  Coğrafi işaretin kuru incirin yeni pazarlarda tanıtılmasında büyük fayda sağlayacağına değinen Er, şöyle konuştu: “Bu sayede; diğer üretici ülkeler olan İran, Yunanistan, Mısır, İspanya, ABD gibi ülkelere karşı rekabet avantaj sağlayabiliriz. Belgelendirmenin ve izlenebilirliğin oldukça önemli olduğu ve ihracatımızın yaklaşık yüze 66"sını gerçekleştirdiğimiz AB ülkelerine ihracatta yöremiz inciri coğrafi işaretleme ile tercih sebebi olacaktır. Ülkemize Suriye, İran gibi ülkelerden kaçak olarak kuru incir getirme çabası içerisinde olanlar için caydırıcı olur. Coğrafi işaretin AB"de koruma altına alınmasıyla AB"nin tanıtım ve hibe desteklerinden faydalanma imkanı doğabilecek. Kuru incir üreticisinin ürettiği ürüne artı değer katacak ve üreticinin bu ürüne sahip çıkmasını sağlayacak. Ülke olarak gerçekleştirilecek tanıtım faaliyetleri beraberinde coğrafi işaretlemenin de ön plana çıkarılması kuru incirin yetiştiği bölgenin bilinmesine fayda oluşturacak. Bölgesel kalkınma adına ihracatçılar ve üreticiler arasında yörenin ürününü ön plana çıkarmak üzere bir birliktelik ortamı oluşturulacaktır”

  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim