• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Tariş'te sular durulmuyor!

  31.08.2010 18:42
  Tariş Pamuk Birliği'nin yarın Aydın'da yapılacak genel kurulu öncesinde tansiyonlar yine yükseliyor.
  Tarişte sular durulmuyor!
  Tariş'te sular durulmuyor! Tariş'te sular durulmuyor! Tariş'te sular durulmuyor!

  AYDINPOST ÖZEL-Tariş Pamuk Birliği'nin yarın Aydın'da yapılacak genel kurulu öncesinde tansiyonlar yine yükseliyor.
  Pamuk Birliği Başkanı Beliğ Azbazdar'ın çalışmalarını eleştiren Tariş Pamuk Birliği esik Başkanı Deniz Atay, “Güngör Çallak"ın söylediği gibi; Tariş kimsenin babasının malı değil. Bu söz kendisini de bağlıyor. Vermiş olduğu beyanatı esef ve üzüntüyle okudum. Aydın Kooperatifi"nin, birlikten ayrılma gibi alınmış olan bir kararı yoktur. Olması da mümkün değildir. Bu konuda Sayın Çalakla telefonla yaptığım görüşmede Kooperatif hakkında söylediklerini üzüntüyle dinledim. Kendini kınıyorum. Basri Bey"in Yönetim Kurulu faaliyetlerini neredeyse her toplantıda tenkit ettim. Bu konuda bakanlığa şikâyette bulundum. Neticesinde de tahkikat geçirdiler. Hatta tarafımdan tek başıma ilgili yönetimlere ibra etmediği kayıtlara geçmiştir. Acaba Sayın Çallak, 2000 yılından sonra gelen bu yöneticiler için herhangi bir şikâyet dilekçesi vermiş midir; hayret ediyorum. Bir Kooperatif Başkanı"nın, bir kooperatifin mal varlığı hakkında fikir yürütmesi ayıptır. Ticari ahlaka sığmaz. Ben 2000 yılında yani devlet desteklemesinin bittiği "Erklik Yasası" yürürlüğe girdikten sonra Pamuk Birliği Yönetimi"nden ayrıldım. 2000 yılından bugüne kadar birlik görevinde görev almadım. Aydın kooperatifi şehrin içindeki arazisi 30-40 yıl önce alınmış 2000 yılından sonraki aydın yönetimi üzerinde kurulan tesis yapan firmayla anlaşarak hem o tesisi kurdurmuşlar, hem de bugünkü idare binasını yaptırmışlardır. Bu işlerde Aydın Tariş"in ödediği bir bedel yoktur" dedi.
  Atay, "Kurulan Savgın tesisleri benim görevde olmadığım 2000 yılından sonraki Birlik Yönetim Kurulları tarafından yaptırılmış olup, bu konuda benim vermiş olduğum bir karar değildir. Arkadaşlarımızın tarihleri, zamanı ve yapılan işleri kimler tarafından yapıldığını öğrenmeden beyanat vermiş olduklarını görüyorum. Kendisi ilk önce konuları doğru öğrenmelidir. Her kooperatif; Yönetim Kurulu Ana Sözleşme ile kendilerine verilen yetkiler Türk Ticaret Kanun"a göre basiretli bir tüccar gibi davranmak zorundadır. Göz ardı edenlerin başına gelecek olan şeylerin bedelini her yönetim kurulu kendisi öder. Pamuk Birliği; ilk defa Aydın"da kuruldu. Birliğin içerisinde; Köşk, Umurlu ve Aydın Kooperatifleri vardı, hatırlatırım. Aydın Tariş"in almış olduğu kira ve her türlü geliri Aydın Kooperatifi"ne aittir. Birlik Ana Sözleşmesi"nde; "Bu geliri Birliğe vereceksin" diye madde yoktur. Bugünkü Pamuk Birliği Yönetimi"ne oy vermediysem de; Ocak ayında ağır sağlık sorunum nedeniyle (Bypaas Ameliyatı) genel kurula katılamadım. Yeni yönetimin çalışmalarında başarılı olmaları için son personel tarihine kadar ağzımdan tek kelime çıkmamıştır ama şuan yapılanlarda, "Ben ne dersem, o olacak" zihniyeti doğru değildir" diye konuştu.
  Deniz Atay ayrıca, "Birlik Yönetim Kurulu Başkanı ve yöneticileri, kendi kooperatifleri seçilmiş diğer delegeler gibi bir delegedir. Belirli bir süre için Birlik ile Kooperatifler arasında ki konsensüsü sağlayıp doğru idare etmek mecburiyetindedir. Kavga zemini hazırlamak, herkesi üstü kapalı tehdit etmek; Birlik Ana ve Kooperatifler Sözleşmesi"nde yoktur. 1 Eylül 2010"da yapılacak olan olağanüstü Genel Kurul"u gündem maddesi daha önceki genel kurulda tartışılmış, kurulun reddetme isteğine karşı, tarafımdan verilen bir önerge ile Birliğin ısrarla aynı konuyu istemesi halinde tekrar Genel Kurul"a getirme şartıyla kodperatif yönetim kuruluna yetki vermesi genel kurul tarafından kabul görmüştür. Bu konuyla ilgili yarın yapılacak olan Genel Kurul"da Aydın Tariş Kooperatifi Ortaklarının vereceği karara herkesin saygı göstermesi gerekiyor. Personelle ilgili bugüne kadar Tariş"in tarihinde görülmeyen atamalar, bugünlerde karşımıza çıkıyor. Birlik ve diğer kooperatif başkanlarının köyleri ziyaret ederek, yöneticiler hakkında aleyhine beyan vermesi; onların hakkında görüş bildirmeleri görülmemiş bir şeydir. Işıklı Köyü"nde 10-15 kişinin yapmış oldukları toplantıda; kendisine Aydın Kooperatifi"nde ki 7 personelden 6 tanesinin tayin sebebi sorulmuş; Aydın Yöneticileri ve tayini istenen çalışanlara inandıklarını, ifade etmişlerdir. Sayın Başkan herkesin içinde vermiş olduğu cevapta; "Bir kızgınlık zamanında alınmış olan bir karardır" olduğunu ifade etmiştir. Yöneticiler asla kızgınlık veya anlık hisleriyle hareket edemezler” şeklinde konuştu.     Haber: Gezgin Değirmenci-AYDIN


  KOÇARLI BAŞKANI ÇALLAK NE DEMİŞTİ?  Koçarlı Tariş Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Güngör Çallak, Tariş Pamuk Birliğinin ekonomik sıkıntılar içinde olduğunu dile getirerek, Birliğe bağlı kooperatiflerin kenetlenip bu zor günlerin aşılması için gayret içinde olmaları gerektiğini söyledi.
  Çallak, “Tariş kooperatifleri ve bağlı olduğumuz birlik sıkıntı çekerken bazı kooperatiflerimiz de birlikten ayrılma gibi düşünce içerisinde olduğunu görüyoruz. Bunlardan birisi de Aydın Pamuk Tarım Satış Kooperatifidir. Aydın Pamuk Tarım Satış Kooperatifi yönetim kurulunun tutumundan büyük üzüntü duyuyorum. Aydın Kooperatifi düne kadar Tariş"in battığı ve itildiği dönemlerde bile telaffuz etmediği Birlikten ayrılma filmini şimdi gündeme getirmesi en büyük yanlış. Demek ki kurt puslu havayı sever deyimi burada gerçek oluyor. Arkadaşlar Birliğin bu hale gelmesini dört gözle beklemişler. Bu zor günlerde Söke Kooperatifi 850 bin TL kendi öz varlıklarını sattı. Niçin ve neden sattı. Birliğin ödenmesi gereken vergi borçları için ona keza Koçarlı kooperatifi fabrika yerini vergi ve sigorta borçları için ipotek vermiş. Peki, bu vergi ve sigorta borçları neden kaynaklanmış. Pamuk alıp gerekli ham maddeyi birliğe sağlamak için. Maalesef diğer kooperatifler için durum böyle değil. Önümüzdeki yıl pamuk alabilmek için Birlik elinden gelen her şeyi yaptı. Denizbank"tan yüzde 18 faizli çiftçilere kredi kullandırdı. Hem de Şubat sonu vade ile. Bunu neden söylüyorum. Hasat üzeri çiftçi pamuğunun hesap kesimini Şubata kadar bekleye bilsin diye. Ben hemen sattığım pamuğu paraya çeviremem diyenler için de kredi garanti fonundan bir yıl vadeli hasat kredisi buldu. Ama Sayın Aydın yöneticileri ve Sayın Deniz abi, Koçarlı kooperatifi kredi garanti fonuna kredi için ipotek veriyor da sizin özelliğiniz ne? Siz niçin vermiyorsunuz? Yanlış hesaplar içindesiniz. Unutmayın ki bu kooperatifler bu tesisler kesinlen sermaye ve tesis fonları ile kuruldu. Kaç lira sermaye ödediniz ve o tesislerin borcunu ödediniz mi de birlikten ayrılıyorsunuz. En büyük kooperatif kendi öz varlığını 850 bin TL satacak. Sizin pamuk paranızı ödeyecek. Böyle bir şey düşünülemez. Siz geçen seneden beri hep ters gittiniz. Geçmiş yıllarda üreticinin bir yıl pamuk parasını alamadığı zaman neden mahlaçları birliğe verdiniz. O zamanlar neden birliğe karşı çıkmadınız. Demek ki siz birliğinin bu durumu gelmesi için onlarla gizliden beraber olmuşsunuz. Basri-Deniz çekişmesinde birlik çok şeyler kaybetmiş. Hâlbuki baktığınızda yönetimlerinin de hiçbir bir farkı yok. İkisi de birliğin kuyusunu kazmış. Birlik makam otolarını satılığa çıkarmış. Kendilerinde bırakmamış. Diğer kooperatifler hepsi satmış. Siz Aydın kooperatifi olarak neden satmıyorsunuz. Ben Aydın ortaklarının sağduyulu davranıp 1 Eylül'deki olağan üstü genel kurul da yanlışlar içerisinde olanların yanında değil, pamuk üreticisinin dertlerden kurtulması için pamuk birliğinin dimdik ayakta kalması için ellerinden geleni yapacaklarını inanıyorum. Kooperatiflerimizde görevli personelimiz müdüründen hizmetlisine kadar birliğin aldığı rotasyon kararı ile atamalar yapılmaktadır” dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim