• BIST 107.303
 • Altın 152,960
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Taraf Gazetesi'nde şok

  27.03.2008 20:54
  Gazetenin muhabiri Soner Arıkanoğlu gözaltına alındı
  Taraf Gazetesinde şok
  Taraf Gazetesi'nde şok Taraf Gazetesi'nde şok Taraf Gazetesi'nde şok

  "Ergenekon" soruşturması kapsamında, Taraf Gazetesi muhabiri Soner Arıkanoğlu, gözaltına alındı.

  Alınan bilgiye göre, polis tarafından, akşam 17.00 sıralarında
  Arıkanoğlu'nun evinde arama yapıldı.

  Arıkan, bu haber üzerine gittiği evinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü
  Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

  YANLIŞIKLA ANNESİNİN EVİ ARANDI!

  Taraf Gazetesi'nin Ankara Bürosu'nda çalışan Soner Arıkanoğlu'nun annesinin evi polis tarafından basıldı.

  Aktifhaber'in edindiği bilgilere göre; İstanbul 12. Ağır Ceza mahkemesinin kararıyla gerçekleşen baskında Soner Arıkanoğlu'nun annesinin evinin heryeri arandı.

  Baskının Doğu Perinçek'in eşi Şule Perinçek'in suçduyurusla gerçekleştiği öğrenildi. Ama baskının yanlışlıkla yapıldığı ortaya çıktı.

  Arama emri yanlış çıkartılmıştı ve Soner Arıkanoğlu'nun kendi evi yerine annesinin evi basıldı.

  Bunun üzerine Soner Arıkanoğlu'nun kendi evinin aranması için yeni emir çıkartıldı. Soner Arıkanoğlu'nun ifadesi alınırken emniyet güçlerince evi arandı.

  Baskın Neden Yapıldı?

  Yargıtay'a yönelik suikast krokilerinin İşçi Partisi'nde çıktığını belgeleriyle haberleştiren Soner Arıkanoğlu'ydu. Güneş Gazetesi, bu krokinin Taraf Gazetesi tarafından İşçi Partisi'ne fakslandığı ardından da polisin partiyi basarak bu belgeyi orada yakaladığını iddia etmişti. Gerekçe olarak ta gazetede çıkan krokilerin resminin üzerindeki faks numarasını göstermişti.

  Ancak Taraf Gazetesi bu olayı tamamen yalanlamıştı. Gazete sözkonusu faksın Ankara Muhabiri Soner Arıkanoğlu'nun, krokiyi Taraf'ın İstanbul bürosuna fakslamasıyla görünen faks numarası olduğunu açıklamıştı. Ve faksın üzerindeki tarihin İşçi Partisine yapılan baskından sonra olduğunu belgelemişti.

  Gazetenin konuyla ilgili bugün çıkan belgeli açıklaması şöyleydi:

  Çetenizi de Taraf Kurmuş Olmasın

  Taraf'ın yayımladığı İşçi Partisi'nde ele geçirilen Yargıtay krokileriyle ilgili öyle bir iddia ortaya atıldı ki neresinden cevaplandıracağımızı bilemedik. İdidiaya göre Taraf, önce İşçi Partisi'ne krokileri faksladı, belgeler içeri girince de polis orayı basıp krokileri ele geçirdi. Gerçek ise daha basit.

  İşçi Partisi'nde yapılan aramada incelenmek üzere el konan CD'lerden birinde çıkan Yargıtay'ın ayrıntılı krokisi ve buna ilişkin "Krokinin Açılımı" başlıklı belge 24 Mart Pazartesi günkü Taraf'ta yayınlanmasından sonra bazı gazetelerde oldukça 'yaratıcı' iddialara yer verildi. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in eşi Şule Perinçek'in "Yaptığımız araştırma sonunda, Yargıtay'ın krokisinin İP Genel Merkezi'ne eşim gözaltına alınmadan yedi gün önce Alkım Kitabevi'nin Ankara Yenişehir'deki ofisinden gönderildiğini belirledik" açıklamasına dayandırılan bu haberlerdeki yaratıcı komplo teorisi şuydu: Taraf, İşçi Partisi Genel Merkezi'nin faksına günler önceden Yargıtay krokilerini gönderdi. Böylece suç unsuru belgeleri faksla içeri soktu, partiye tuzak kurdu. İşte Ergenekon Operasyonu'nda İşçi Partisinde bulunan Yargıtay krokileri Taraf'ın bir nevi önceden içeri yerleştirdiği belgeler. Taraf bir de bu tuzağın haber yaptı.

  ÇIKMAYAN '2'DEN KOMPLO

  Bazı gazetelerin ciddi bir haber olarak yer verdiği bu fazlasıyla yaratıcı komplo teorisine sayfa tasarlanırken atlanan bir detay kaynaklık etti.

  Ergenekon operasyonu çerçevesinde aranan İşçi Partisi genel merkezinde ele geçirilen bir CD'den çıkan krokileri ele geçiren Taraf Ankara ofisi belgeleri haberleştirdi, krokileri de 23 martta faksla İstanbul merkeze gönderdi. 24 mart günkü Taraf'ta yayımlanan bu faksla geçilmiş krokide faks belgelerinde bulunan tarih belirgin değildi. İşte 24 mart günkü Taraf'ta yayımlanan belgede faksın gönderildiği 23 mart tarihindeki "2" rakamı net olarak okunmayınca, aslında bu tarihin "13 mart " olduğunu iddia edenler için son yılların en başarılı komplo teorisi başlamış oldu.

  FAX KAYITLARI

  CD'den çıkan belgelerin İstanbul'a fakslanmasına ilişkin kayıtlar Taraf Ankara bürosundaki faksın hafızasında bulunuyor. Ayrıca, faksın bağlı bulunduğu telefonun kayıtlı olduğu adresi ve şirketi saptamak için gösterilen çaba, bu fakstan gönderilerin tarih ve saatleri için de gösterilip gerçeğe rahatlıkla ulaşılabilir.

  NUMARA KÜNYEDE

  Haberlerde faksın Alkım Kitabevinden çekildiği iddiaları da gerçeği yansıtmıyor. Belgelerin iletildiği faks, gazeteyi yayımlayan Alkım Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına kayıtlı Taraf Ankara Bürosu'nun Yenişehir Telekom'dan alınmış 0312 425 99 76 no'lu faks ve bu faks numarası gazetenin her gün yayımlanan künyesinde bulunuyor. (Aktifhaber)

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim