Türkiye'de ekonomik model değişikliğinin yankıları giderek daha fazla hissediliyor.

Geçtiğimiz ay kamuoyuna sunulan "Kamuda Tasarruf Paketi" ile 100 milyar liralık bir kaynak oluşturmayı hedefleyen Hazine ve Maliye Bakanlığı, son uygulamalarıyla yeni düzenlemelere hazırlanıyor.

Yargıtay: Yeni eşi, vefat eden eşle kıyaslamak boşanma nedeni Yargıtay: Yeni eşi, vefat eden eşle kıyaslamak boşanma nedeni

Bakan Mehmet Şimşek'in liderliğinde sıkı bir bütçe politikası izlenirken, gayrimenkul satışlarında tapu harcının düşük beyan edilmesi ekonomi yönetimini harekete geçirdi.

Emlak vergisi ve tapu harcında yıllık yaklaşık 2 milyar dolarlık bir zarar tespit eden Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu alanda önlemler alacak ve cezaları uygulayacak ekiplerde değişiklik yapıyor. Yeni atanan ekipler, Türkiye'deki tüm satış işlemlerini tek tek inceleyecek ve usulsüzlük şüphesi bulunan satışları araştıracak.

Tapu harcını düşük göstermek isteyen alıcılar ve satıcılar, evin gerçek satış değerinin altında bir değer beyan ederek ödeyecekleri harç bedelini azaltabiliyorlar. Ancak bu yöntem cazip görünse de, usulsüzlük yapanlar bakanlık tarafından tespit edilebiliyor.

Usulsüzlük yapılan satışlar için başlatılan incelemenin sonuçlanmasının ardından, eksik ödenen tapu harcı bedeli ve bu bedelin yüzde 25'i kadar bir ceza kesiliyor.

Ev almayı düşünen vatandaşlar, bütçelerini zorlamamak adına tapu harcamalarını en düşük seviyede tutmaya çalışıyorlar. Ancak satış bedelini düşük göstererek tapu harcını azaltmak, ilgili kişilere ciddi cezalar getirebilir.

Gayrimenkul alım-satım işlemleri için tapuda hizmet bedeli adı altında yüzde 2 oranında tapu harcı alınıyor. Alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilen bu harç, toplamda satış bedelinin yüzde 4'ü kadar oluyor. Ev fiyatları arttıkça, ödenecek tapu harcı bedeli de artıyor.