• BIST 103.975
 • Altın 269,986
 • Dolar 5,7694
 • Euro 6,3578

  Taner'den açıklama

  21.04.2009 10:30
  MHP Milletvekili Recep Taner'den 'Can Suyu' açıklaması
  Tanerden açıklama
  Taner'den açıklama Taner'den açıklama Taner'den açıklama

  MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, KOSGEB"in bu güne kadar sadece imalat sanayindeki firmalara yönelik faaliyet göstermekte olduğunu anımsatarak, “Yapılan değişiklikle İmalat dışı sektördeki KOBİ"lerin de, bakkal, manav, minibüsçü, taksici, terzi ayakkabıcı gibi ticaret erbabı veya hizmet erbabı olanlarında KOSGEP tarafından verilmekte olan "0" faizli can suyu desteklerinden yararlanabilmelerinin yolunu açılacak” dedi.
  Kanunda yapılan değişikliliğin esnaf ve sanatkar ile hizmet sektörüne bir rahatlama getireceğini belirten Taner, “AB ülkelerinde KOBİ"ler, istihdamın yüzde 66"sını, katma değerin ise yüzde 57 sini oluşmaktadır. AB ülkelerinde verilen desteklere baktığımızda, ülkemizde verilen desteklerin çok düşük olduğu bir gerçektir. AB ülkelerinde GSMH"nın binde 22 si İmalat sanayine hibe olarak verilirken, bu oran Ülkemizde yüz binde 6 seviyesindedir. Kriz gerekçesi ile Ocak 2009 dan itibaren Halkbank aracılığıyla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerince kullandırılmakta olan, esnaf kredilerindeki yapılan faiz indirimi, çok büyük bir başarı imiş gibi ortaya konmaktadır. Önceki, bütün hükümet dönemlerinde esnaf ve sanatkarlara kullandırılan tüm kredilerde yüzde 25 ila yüzde 40 arasınsa destek sağlanmıştır” diye konuştu.
  Ülkemizde hemen hemen tüm kesimlerin, yaşanmakta olan krizin etkilerinden nasibini aldığını, en fazla etkilenenlerin ise bugüne kadar desteklerden payını alamayan esnaf ve sanatkarlar ile tarım sektörü olduğunu iddia eden Taner, kapanan kepenkler ve nadasa bırakılan tarlaların bunun en önemli göstergesi olduğunu belirtti. Taner, şunları söyledi: “Bu yapılmakta olan düzenlemeler ile esnaf ve sanatkarımızın krizin etkilerinden kısmen kurtulma ümidi ortaya çıkmasına rağmen, tarım kesimi için hala bir ümit yoktur. Olması gereken yatırımlardan ve tarım kesimi desteklerinden yaptığı kesintilerden vazgeçmesi, emekliye, memura, işçiye ve tüm üreten kesimlere, yeni kaynaklar oluşturmanın, gelir artırıcı yolların bulunması olmalıdır”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim