• BIST 109.156
 • Altın 153,061
 • Dolar 3,8203
 • Euro 4,5092

  Taner, Tes-İş'i ziyaret etti

  07.04.2008 11:01
  MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, MHP il ve ilçe yöneticileri ile birlikte Türk-iş il temsilcisi ve Tes-iş Aydın Şube Başkanı Mustafa Aydın’ı makamında ziyaret etti.
  Taner, Tes-İşi ziyaret etti
  Taner, Tes-İş'i ziyaret etti Taner, Tes-İş'i ziyaret etti Taner, Tes-İş'i ziyaret etti

  Yapılan ziyaretten memnun kaldıklarını belirten Türk-İş il temsilcisi Mustafa Aydın, yaşanan son gelişmelerin işçiler açısından memnuniyet verici olmadığını belirtti.
  Aydın, Denizli ve Muğla"da ki TEDAŞ işletmelerinin yok pahasına devredilmesini çalışan kesim olarak içlerine sindiremediklerini ifade eden Mustafa Aydın, “1991 ve 1992 yıllarında başlatılan hukuksal mücadeleyi AYDEM şirketi kazanmıştır. Sonuçta da bölgesel olarak özelleştirme kapsamında olan ancak yaşanan gelişmelerle Sayın Başbakanın imzasıyla Aydın, Denizli ve Muğla Tedaş işletmeleri özelleştirme kapsamından çıkarılmıştır. Özelleştirme dairesi veya hükümet 450–500 milyon dolarlık tazminatı ödememek için Tedaş Genel Müdürlüğü ve Enerji Bakanlığına bağlı olarak çalışmalarınıza devam edin İşletme devrinizi de en kısa zamanda bitirin diye talimat vermiştir. Verilen talimat başbakanın imzasını taşımaktadır. Yalnız burada 110 milyon dolara Aydın, Muğla ve Denizlinin işletme devrinin yapılmasından vicdanen rahatsızlık duyuyoruz. Çünkü bugün alınan rakamlara göre yıllık karı 50 trilyon olan bir işletmenin 29–30 yıllığına 110 milyon dolara işletme devrinin yapılması bir sürü soru işaretini de beraberinde getirmektedir. Bu konudaki sağ duyunun hakim olacağı hukuksal mücadelemizi sonuna kadar kullanmaya kararlıyız" dedi
  Yeniden düzenlenen Sosyal Güvenlik Yasasına da değinen Mustafa Aydın “Sosyal Güvenlikte meydana geldiği belirtilen açıklar Sosyal Güvencesi olan çalışanların değil bugüne kadar hükümet edenlerin suçudur. Meydana geldiği belirtilen açıkları kapatmakta hükümet edenlerin vazifesidir. Çünkü her yeni kurulan hükümet döneminde ortaya çıkartılan Sosyal Güvenlikteki afların bu açıkların oluşmasında etkileri çok fazladır. Meydana gelen açıkları kapatmak için ise Avrupa ülkelerinde olduğu gibi %3 veya %5 civarında bir fon oluşturularak bu sıkıntılar giderilebilecektir. Ayrıca yeni Sosyal Güvenlik yasasına göre 65 yaşına çıkartılan bu itibarla mezarda emekliliğe de çalışanlar olarak hayır diyoruz. Nedir mezarda emeklilik? Benim çocuğum 18 yaşında Sosyal güvenceli olsa ve 7200 günü tamamlasa, emekliliğe hak kazanmasına rağmen 65 yaşına kadar emeklilik maaşını bağlanmasını beklemesi gerekmektedir. Biz Sendika olarak yasadaki bu tür düzenlemelere karşı çıkıyoruz” dedi.
  Çalışanların sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirten MHP Aydın Milletvekili Recep Taner Aydın, Denizli ve Muğla"da ki Tedaş İşletmelerinde yapılacak olan uygulamanın yarınlarda neye gebe olduğunu bilinmemekte olduğunu belirtti.
  Taner “Bugüne kadar yaşanan örnekler iç açıcı değildir. Özelleştirmeler artık gerçek fiyatlarının çok altında fiyatlarla yapılmaya başlamıştır. Bugün Aydın, Denizli ve Muğla"da ki Elektrik işletmelerinin devredilmesi ile ilgili rakam ile kurumun kar oranlarına baktığımızda arada bir peşkeş çekme olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu peşkeşin olduğu noktada da orada çalışan ve evine ekmek götüren insanlar mağdur oluyorsa sıkıntının boyutları daha da büyümektedir. Bugüne kadar yapılan özelleştirmeler neticesinde çıkan duruma bakıldığında; örneğin telekomun özelleştirilmesinden sonra meydana gelen gelişmeler hepimizin hafızalarındadır. Tes-Taş işletmesinin özelleştirilmesinin ardından çalışanların yaşadığı sıkıntıları hep birlikte gördük. Dileğimiz böyle bir sürecin bir daha yaşanmamasıdır. Fakat gidişata bakıldığında hükümetin çalışanlarla ilgili hak kayıpları konusunda hassas olmadığı açık olarak görülmektedir. Birçok kurumdaki hak kayıplar ve bu kurumlarda çalışanların mağduriyetleri hükümet tarafından pek ciddiye alınmamaktadır” dedi.
  Sosyal güvenlik yasasındaki düzenlemelere de değinen Taner, “Sayın başbakanın sosyal güvenlik yasası ile ilgili sendikacılar yalan söylüyorlar ifadesinin ardından sendikalarımızın yapmış olduğu 2 saatlik eylem sonrası Sayın Başbakan tarafından çalışma bakanını sendikalarla görüşmeler yaparak uzlaşıya varılması konusunda görevlendiriliyor. Bu görüşmeler neticesinde ise bazı maddelerde iyileştirme yapıldığını hep birlikte görmekteyiz. Demek ki yalan söyleyen sendikalar değil Sayın Başbakanmış. Bunları hep birlikte gördük. Şu andaki şekliyle de çıkarılması düşünülen yasanın sıkıntılı olduğunu görmekteyiz. MHP olarak dün de çalışanların andaydık bugünde yanındayız gelecekte de yanında olmaya devam edeceğiz ve yaşanan gelişmelerde üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız. Ayrıca 57. hükümet döneminde Sosyal Güvenlikle ilgili yasal düzenlemeler yapılmıştı. Kademeli geçişle 2024 yılından itibaren kadınların 55 erkeklerin 58 yaşında emekli olacağı yasalaşmıştı. AB ve İMF nin baskılarıyla bunu 65 yaşına çıkartmak çalışanlarımız için emekli olmayı adeta hayal durumuna getirecektir” dedi.

  Aydınpost Özel

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim